Ansu Fati a devenit cel mai tânăr marcator în El Clasico! Puștiul Barcelonei bate record după record | VIDEO

Barcelona's Spanish midfielder Ansu Fati (L) celebrates after scoring a goal during the Spanish League football match between Barcelona and Real Madrid at the Camp Nou stadium in Barcelona on October 24, 2020.,Image: 565352313, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Ansu Fati, atacantul în vârstă de doar 17 ani al Barcelonei, a mai bătut un record, după ce a marcat în derby-ul cu Real Madrid, din etapa a șaptea din La Liga.

Real Madrid a deschis scorul după doar cinci minute de joci, prin tânărul uruguayan Federico Valverde (22 de ani), însă de doar trei minute au avut nevoie catalanii pentru a restabili egalitatea.

După o fază superbă creată de către Lionel Messi, Jordi Alba i-a pasat perfect în careu lui Ansu Fati, care a dus scorul la 1-1, în minutul 8 al întâlnirii de pe Camp Nou, după ce l-a depășit pe căpitanul madrilenilor, Sergio Ramos.

Ansu Fati a devenit cel mai tânăr marcator în El Clasico

În urma acestei reușite, Ansu Fati a mai bătut un record. A devenit cel mai tânăr marcator din istoria întâlnirilor dintre Barcelona și Real Madrid, la vârsta de 17 ani și 359 de zile.

Puștiul născut în Guineea Bissau, component al echipei naționale de fotbal a Spaniei, a bătut recordul deținut de către Raul, care în anul 1995, la vârsta de 18 ani și 95 de zile, marca primul său gol într-un El Clasico.

Această veste vine la doar patru zile după un alt record bătut de către Ansu Fati.

La meciul dintre Barcelona și Ferencvaros, scor 5-1, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor, Ansu Fati a marcat două dintre cele cinci reușite ale catalanilor și a devenit primul jucător din istorie care reușește o „dublă” în Liga Campionilor, înainte de a împlini vârsta de 18 ani.

Echipele în Barcelona – Real Madrid

Barcelona: Neto – Dest, Pique, Lenglet, Alba – De Jong, Busquets – Pedri, Coutinho, A. Fati Messi
Rezerve: Pena – Tenas, Alena, Araujo, Braithwaite, Dembele, Firpo, Griezmann, Pjanic, Puig, Roberto, Trincao
Antrenor: Ronald Koeman

Real Madrid: Courtois – Nacho, Varane, Ramos, Mendy – Kroos, Casemiro,Valverde, Isco – Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin – Lopez, Isco, Jovic, Lucas, Marcelo, Militao, Modric, Rodrygo
Antrenor: Zinedine Zidane

Publicat: 24 10. 2020, 17:43
Actualizat: 24 10. 2020, 18:40