Analiștii dau de pământ cu VAR, după golul controversat marcat de Dembele în meciul contra lui Manchester City: „Asta e foarte clar!” | FOTO

Cel de-al doilea gol marcat de Olympicque Lyon în poarta lui Manchester City, în meciul de vineri seara din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, a produs un scandal imens, iar unii analiști arată că reușita lui Moussa Dembele ar putea fi una dintre cele mai mari erori din istoria VAR.

În minutul 79, Aymeric Laporte a pierdut mingea, iar francezii au pornit un contra atac. În cele din urmă, mingea a ajuns la Dembele, care i-a pus o piedică lui Laporte și a înaintat spre poartă pentru a marca. Chiar dacă jucătorii lui Manchester City au protestat, arbitrul Danny Makkelie și-a menționut decizia, iar asistenții din camera VAR nu au intervenit.

Analiștii dau de pământ cu VAR, după golul marcat de Dembele

Acum, Iturralde Gonzales, un analist spaniol, afirmă pentru AS: „A fost clar fault! Este una dintre cele mai mari erori ale fotbalului european, asta e foarte clar!”

Manchester City – Olympique Lyon 1-3

Lyon a produs o surpriză mare și a învins-o cu 3-1 pe Manchester City, una dintre favoritele la câștigarea Ligii Campionilor.

Echipa lui Pep Guardiola nu s-a aruncat peste adversar, ba chiar s-a temut de cei de la Lyon, care au trecut de Juventus în sferturi.

De când a plecat de la Barcelona, Pep Guardiola nu s-a mai apropiat de cucerirea Ligii Campionilor. Iar cu City n-a mai ajuns nici măcar în semifinale, eșecul de sâmbătă fiind totuși unul surprinzător și dacă ne gândim că Lyon a încheiat doar pe locul 7 în Ligue 1.

Cu Tătărușanu pe bancă și Lopes în formă maximă, Lyon a condus la pauză după golul lui Cornet. De Bruyne, cel mai bun om al englezilor, a egalat după pauză, însă francezii au fost la înălțime pe finalul partidei, marcând de două ori, prin Dembele.

Publicat: 16 08. 2020, 08:28
Actualizat: 16 08. 2020, 08:44