Totul pentru Dumnezeu. Fotbalistul Barcelonei a traversat, în genunchi, tot terenul, pe lungime, în semn de mulțumire
Un fotbalist de la Barcelona a surprins pe toată lumea prin gestul său. A traversat, în genunchi, tot stadionul catalanilor, în semn de mulțumire pentru Dumnezeu.
Raphinha a avut parte de un sezon spectaculos în tricoul catalanilor și a oferit o imagine emoționantă de credință la scurt timp după ce a cucerit titlul în La Liga. Soția sa l-a filmat în timp ce a mers în genunchi pe stadionul Montjuic, în semn de mulțumire pentru tot ce a realizat în acest sezon.
Raphinha a repetat gestul făcut în urmă cu trei ani în Premier League: Totul pentru Dumnezeu
Atacantul brazilian a făcut un ritual în semn de recunoștință pentru realizările din acest sezon. Este a doua oară când Raphinha traversează terenul în genunchi. Prima dată a fost surprins la finalul sezonului din Premier League, în 2022, atunci când echipa sa Leed United s-a salvat de la retrogradare. Dacă atunci a mers în genunchi în timp ce colegii săi sărbătoreau alături de fani, de această dată a preferat să fie un moment special, doar alături de familie.
Soția sa, Natalia Rodrigues, a filmat momentul cu care Raphinha și-a câștigat respectul spaniolilor. Natalia Rodrigues a transmis și un mesaj emoționant pe rețelele de socializare în care îi mulțumește lui Dumnezeu că i-a adus atât de departe și și-a ținut promisiunea.
„Am făcut acest videoclip cu ochii în lacrimi. O credință recunoscătoare și de neclintit. Dumnezeu știe de unde ne-a scos și știe unde ne-a dus. Cunoaște toate rugăciunile pe care le-am spus împreună și a răspuns! Privilegiul, dragostea mea, este să merg alături de tine spre țel. Încă un an în care și-a ținut promisiunea… Mulțumim, Doamne, că ne-ai dus atât de departe. Ne revedem sezonul viitor”, a scris Natalia Rodrigues pe Instagram.
Ofertă de 200.000.000 de euro pentru starul de la Barcelona
Raphinha este unul dintre jucătorii aflați pe lista scurtă a nominalizărilor pentru Balonul de Aur. Transferat de la Leeds ca o soluție de rezervă în atac, brazilianul a reușit să impresioneze și în acest sezon și-a câștigat locul de titular. Arabii de la Al-Hilal i-au pregătit deja o ofertă de 50 de milioane de euro pe an, timp de patru ani, dar Joan Laporta a anunțat deja că se negociază prelungirea contractului.
„Îi vom face un nou contract lui Raphinha. Deco are o legătură puternică cu Rapha. Jucătorul se simte foarte implicat în proiect. Vom ajunge la un acord pentru că noi vrem să rămână, iar el vrea să rămână”, a anunțat președintele Barcelonei, a transmis Fabrizio Romano pe X.
- 56 de meciuri, 31 de goluri și 25 de assist-uri a bifat în acest sezon atacantul catalanilor.
- E cotat la 80 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt.