Primul meci internațional pe noul stadion „Francisc Neuman”. UTA – Kolumbara Lazarevac, 0-0

primul-meci-international-pe-noul-stadion-francisc-neuman

Aproximativ 3.000 de suporteri ai celor de la UTA și-au urmărit pe viu favoriții la primul meci internațional disputat pe noua arenă „Francisc Neuman”. Nici adversarul Kolubara Lazarevac, formație sârbă promovată în premieră în prima ligă, nu a atras în mod special la ultima repetiție a arădenilor înainte de derby-ul cu Rapid, când cele 8.500 de locuri se vor ocupa.

Și pentru că atmosfera nu fost tocmai cea cu care „roș-albii” au fost obișnuiți la meciurile pe puncte, dar mai ales pentru că miza a fost scăzută, trupa lui Balint a făcut un meci modest, iar tabela a rămas nemodificată până la ultimul fluier al arbitrului FIFA, Ovidiu Hațegan.

Fără internaționalii săi, Vukcevic, Baravykas și Miculescu, Laszlo Balint i-a adus în formula de start pe Tomozei, Shlyakov și Isac, dar și pe Liviu Antal, care avea să trateze superficial două pase ideale date de Dangubic.

Se întâmpla în minutele 17 și 28, când fostul campion cu Oțelul a avut prim-planul cu mingea la picior la 16 metri, dar de fiecare dată a preluat slab și adversarii l-au blocat la timp. Celălalt traseu des întâlnit în prima parte a fost Roger – Erico.

Primul i-a pus în trei rânduri balonul pe cap din faze fixe puternicului fundaș, care ba a trimis alături, ba în brațele lui Puletic. De partea cealaltă, doar fostul vârf al Iașiului, Uros Djuranovic, a ajuns periculos în careu, dar Benga i-a închis promt unghiul de șut. Până la urmă, s-a hotărât și Dangubic să finalizeze, dar a dropul său de la 20 de metri s-a dus alături.

Repriza secundă a început cu „torpila” lui Simic ce a trecut de puțin peste poartă și a lovit o fată în sectorul galeriei utiste. Meciul a fost întrerupt 1 minut, până ce jucătorii s-au asigurat că fana e bine. Apoi, nou-intratul Dobrijevic, a șters de puțin centrarea lui Mladenovic și doar bara și apoi Tomozei la reluarea lui Velikic, l-a salvat pe Balauru.

Altfel, UTA a avut dificultăți să construiască și să se apropie periculos de buturile adverse. De abia în minutul 74, Ubbink a desfăcut apărarea adversă cu o pasă pentru Roger, care, de la 12 metri lateral stânga, a tras tare, dar Stanivukovic a parat în doi timpi. Mai mult, Batha și-a pus în dificultate colegii din apărare cu o pasă în spate, dar faza a fost rezolvată de Ilie, astfel că tabela avea să rămână imaculată: 0-0.

UTA: Balauru – Tomozei, Erico (46 Medjimorec), Benga (60 Ilie), Shlyakov – Passaglia (60 Batha), Isac (46 Vorobjovas) – Antal (60 Bustea), Ubbink (85 C. Mihai), Roger (76 Mercioiu) – Dangubic (46 Hora). Antrenor: Laszlo Balint

Kolubara: Puletic – N: Stankovic, Stojanovic, N. Vasiljevic, Marjanovic- Nikolic, Petronijevic – Simic, Milisavlijevic, Andric – Djuranovic. Au mai jucat: Stanivukovic – Pecelj, Bakic, Vucetic, Loncar, Dokic, Mladenovic, Dobrijevic, Velikic, Kokovic, A. Jovanovic. Antrenor:  Dejan Đurđević

Arbitri: Ovidiu Hațegan – Alina Mihoc și Lucian Berariu

Balint se așteaptă mai mult și de la unii jucători de atac

Evident, utiștii se așteptau la o evoluție ceva mai convingătoare cu formația de la sud de Dunăre, cu 6 zile până la primul fluier al derby-ului cu Rapidul.

„Un test în mare parte reușit, cu intensitatea duelurilor de care aveam nevoie, bineînțeles că sunt și nemulțumit de realizările noastre. Mi-aș fi dorit puțin altceva pe faza de atac, am și discutat asta la pauză cu băieții. Sunt așteptări mai mari legate de dezvoltarea momentului de posesie, de concretizarea acțiunilor de atac, de deciziile pe care le luăm în ultimii 20 de metri. Chiar și la meciul de la Mediaș am avut unele probleme acolo, la finalizare, e clar că așteptările mele de la echipă, de la mai mulți jucători de atac, sunt mai mari. Dar, una peste alta, au fost și destul de multe obiective bifate în seara asta.

Până la urmă, mă bucur că am avut în mare parte un meci reușit, fără accidentări, mulțumim echipei din Serbia că a onorat invitația noastră. Sperăm să se lege o relație de amiciție între cele două cluburi, sunt niște oameni deosebiți, deocamdată prioritatea noastră este următorul meci. De acum intrăm pe ultima turnantă, în linie dreaptă, pentru pregătirea partidei cu Rapid”, a spus Laszlo Balint, antrenorul celor de la UTA, după testul cu Kolubara.

Durdevic apreciază prietenia arădenilor, pe care îi vede sus de tot în Liga 1

Tot după șapte meciuri disputate în prima ligă din Serbia, Kolubara Lazarevac are șapte puncte strânse, jumătate din cele ale UTA-ei în Liga 1, iar locul în clasament e 11. Iar replica dată la Arad a fost peste previziuni.

„În primul rând, aș vrea să le mulțumesc celor de la Arad pentru invitație, sunt sigur că de acum înainte avem prieteni buni în România. Meciul a fost și el destul de bun, dar cel mai important lucru este că nu am avut accidentări de nicio parte. Am încercat să jucăm ceva nou, ce nu am prea jucat în campionatul nostru și sunt foarte satisfăcut. Am avut în față o echipă din Arad foarte bună, cu multă experiență și jucători foarte rapizi. În prima repriză am fost destul de norocoși, în a doua a fost 50-50, dar nu asta a fost cel mai important. Ne-am făcut prieteni aici, pe care sperăm să-i găzduim și noi anul viitor în orașul nostru sau poate și mai repede. Mi-a plăcut și stadionul, este puțin neobișnuit, așa descoperit.

Adică acoperișul e ciudat, dar acustica e foarte bună, suporterii se aud foarte bine, îmi imaginez cum este cu stadionul plin. În schimb, gazonul nu este sută la sută bun, dar, repet, e bine că am terminat meciul cu toții sănătoși.

Din câte am înțeles, UTA e a treia acum în România, noi suntem puțin mai jos. Am văzut câteva meciuri ale echipe din Arad înainte de acesta pentru a pregăti echipa pentru această seară, dar o să mă uit și la cele care o să vină. Oricum, îi urez succes UTA-ei, poate în viitorul apropiat să ajungă chiar pe primul loc. E posibil, de ce nu”, a afirmat Dejan Đurđević, antrenorul celor de la Kolubara.

Publicat: 05 09. 2021, 13:01