Maia Sandu, reacție fabuloasă după ce Moldova a învins Polonia într-un mod dramatic și istoric! E un mesaj subliminal pentru Rusia și Vladimir Putin? „Putem inversa în favoarea noastră orice scor”

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a felicitat echipa națională de fotbal după succesul răsunător obținut în meciul cu Polonia, 3-2, iar vorbele ei pot fi interpretate și ca un mesaj adresat lui Vladimir Putin, în contextul războiului declanșat de Rusia în Ucraina.

Maia Sandu a transmis, după Moldova – Polonia 3-2, un mesaj care ar putea să îi fie adresat și lui Vladimir Putin, președintele din Rusia.

Conducătorul vecinilor noștri a ținut să îi felicite pe jucătorii echipei naționale, dar și pe membrii staff-ului tehnic, și a spus că „orice scor poate fi inversat în favoarea noastră”.

„Moldova, eşti victorioasă când oamenii fac echipă unită! Ieri seara, Naţionala Moldovei de fotbal a demonstrat în meciul cu Polonia că doar prin multă muncă, dedicare şi luptă până în ultima clipă putem obţine rezultate foarte bune.

Putem inversa în favoarea noastră orice scor, putem capta atenţia şi admiraţia celor din jur.

Felicitări antrenorului Serghei Cleşcenco şi lui Ion Nicolaescu, care a devenit cel mai bun golgheter al Naţionalei. Suntem mândri de voi!”, este mesajul transmis de Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, care poate fi interporetat și drept un mesaj subliminal către Rusia și Vladimir Putin.

Vecinii noștri au dispus de Polonia cu 3-2, după o desfășurare uluitoare a meciului disputat pe Stadionul Zimbru din Chișinău.

Republica Moldova, cel mai răsunător succes din istoria de 32 de ani a echipei naționale: 3-2 cu Polonia lui Robert Lewandowski

Robert Lewandowski a fost integralist la Chișinău, însă nu a putut să împiedice înfrângerea suferită de Polonia cu Republica Moldova. Atacantul de la FC Barcelona a pasat decisiv pentru deschiderea scorului, semnată de Arkadiusz Milik în minutul 12, apoi rolurile celor doi s-au inversat, cu fotbalistul catalanilor la finalizare (min. 34).

Polonezii și-au menținut avantajul de două goluri până la finalul primei reprize, iar imediat după pauză Ion Nicolaescu, fotbalistul lui Beitar Ierusalim, a marcat primul gol al gazdelor, în minutul 48. În minutul 79, același jucător a înscris din nou, iar, în minutul 85m Vladyslav Baboglo, fotbalistul ucrainenilor de la Oleksandriya, a înscris pentru 3-2.

Polonia nu are de digerat doar această înfrângere, ci trebuie să își facă serios calculele de calificare la turneul final al Campionatului European din Germania. Robert Lewandowski&Co. s-au îndepărtat la trei puncte de locul 2 și la patru puncte de lider, fiind depășiți în clasament chiar și de Republica Moldova – echipă care are un meci mai mult disputat.

Publicat: 21 06. 2023, 16:44