„Ceasul lui Gică Hagi”, scos la licitație
Un ceas unic, creat special pentru Gheorghe Hagi, are șansa de a ajunge fie în colecția unui pasionat de ceasuri, fie în posesia unui suporter devotat celui mai valoros fotbalist român din toate timpurile.
Augustin Matei, renumitul designer de ceasuri, a realizat două piese unicat cu chipul „Regelui”. Originalul i-a fost dăruit personal lui Gică Hagi, iar al doilea exemplar a fost creat special pentru a fi licitat într-un eveniment caritabil de prestigiu din România.
Ocazie specială pentru colecționari sau suporteri: Ceasul unic dedicat lui Gică Hagi va fi scos la licitație
Pe 25 septembrie, în cadrul galei „Balul de La Castel”, ceasul intitulat „Decar”, va putea fi achiziționat de pasionați prin intermediul unei licitații caritabile. Evenimentul se află la ediția cu numărul 12, iar fundația are ca scop sprijinirea copiilor proveniți din medii defavorizate.
Ceasul de mână, personalizat pentru Gică Hagi, nu reprezintă doar un accesoriu de lux, ci o veritabilă fuziune între arta ceasornicăriei și pasiunea pentru sport – o piesă unicat, cu o puternică valoare simbolică.
„Artistul a creat două ceasuri identice. Unul dintre ele a fost oferit în dar marelui sportiv, ca un gest de prețuire pentru tot ce a realizat sub tricolorul României. Cel de-al doilea, cu acordul lui Gheorghe Hagi, va fi licitat în seara Balului, pentru a susține copiii și tinerii care au nevoie de sprijin. Este un gest rar, care transformă recunoștința în oportunitate.
Fiecare detaliu al ceasului este lucrat manual, pictat cu răbdare și încărcat de simboluri. De la cifra 10 din argint, până la silueta pictată care surprinde dinamica lui Hagi în culorile naționale.
Augustin Matei este unul dintre cei mai apreciați creatori de ceasuri de autor din România, un artist care transformă fiecare mecanism într-o poveste”, au notat organizatorii, pe Facebook.
Sursa foto: Facebook / @Augustin Watches
Augustin Matei a vorbit la superlativ despre Gică Hagi
Expertul în ceasuri de mână și mare admirator al „Regelui” și-a arătat cu sinceritate aprecierea față de realizările lui Gică Hagi în fotbalul românesc. Augustin Matei a creat cu pasiune și suflet ceasul unicat, un adevărat simbol al recunoștinței.
„Hagi este singurul rege care, fără să facă politică, a unit într-o singură inimă toți românii și ne-a făcut să strigăm la final «Hai, România!». Am vrut să-i creez un ceas nu din partea mea, ci în numele tuturor românilor. Este forma în care am știut eu să-i mulțumesc pentru tot ce a făcut pentru noi în fotbal”, a spus Augustin Matei, pentru CANCAN.ro.