Ce a făcut Universitatea Craiova în amicalul cu Slovacko!

Ce a făcut Universitatea Craiova în amicalul cu Slovacko
Vezi galeria foto - 6 poze

În al doilea amical şi ultimul din stagiul de pregătire în Antalya, a remizat, scor 1-1, cu formaţia din Cehia, FC Slovacko, ocupanta locului 4 în prima ligă, la jumătatea sezonului. Ştefan Baiaram a deschis scorul în minutul 14, iar Marek Havlik, golgheterul din campionat al celor de la Slovacko, a egalat în minutul 39.

Faţă de primul amical din Antalya, cel terminat 1-1 cu Greifswalder, echipă din liga a patra germană, Universitatea Craiova a avut o evoluţie destul de consistentă, creându-şi mai multe ocazii de gol, pe care le-a irosit cu seninătate.

Maldonado a debutat, Mitriţă a fost menajat

Internaţionalul din Honduras, Denil Maldonado, a debutat cu acest prilej la Universitatea Craiova şi a avut o evoluţie bună în defensivă, dar şi două tentative în atac, un şut de la 40 de metri şi o reluare imprecisă la un corner.

Alexandru Mitriţă a fost menajat, având o uşoară accidentare, în timp ce Screciu încă se antrenează separat, după ruptura musculară suferită în ultimul meci din 2023.

Universitatea Craiova a evoluat în formula: L. Popescu – Soiri (60 Vlădoiu), Zajkov (60 Maldonado), Badelj (46 Raul Silva), Bancu – Crețu, Houri (75 Danciu), Căpățînă (60 Mateiu) – Baiaram, Koljic (60 Markovic), Ivan (75 Işfan).
FC Slovacko a evoluat în formula: Heca – Bartos, Srubek, Danicek – Havlik, Travnik, Juroska, Petrzela – Sinyavsky, Cicilia, Vecheta. Au intrat: Frystak – Hofmann, Holzer, Kudela, Kim, Kalabiska, Blahut, Kohut, Reinberk, Michalik, Kvasina, Urban, Kadlec.

Luni, Universitatea Craiova revine în Bănie cu o cursă charter, iar primul joc oficial al anului este programat duminică, 20 ianuarie, de la ora 20.00, cu Farul Constanța, pe arena Ion Oblemenco.

Ndong, integralist în remiza Guineei Ecuatoriale cu Nigeria, la Cupa Africii

La ora amicalului Ştiinţei cu Slovacko, Basilio Ndong a debutat cu Guineea Ecuatorială la actuala ediţie a Cupei Africii, în remiza, scor 1-1, cu Nigeria, în grupa A. Ndong, cât şi Orozco de la FC Argeş au fost integralişti pentru „Tunetele Naţionale”, care au condus cu 1-0 prin golul lui Iban Salvador în minutul 36, iar Victor Osimhen, atacantul lui Napoli şi al „Supervulturilor”, a egalat după două minute. Joi, Guineea Ecuatorială întâneşte Guineea Bissau, în a doua etapă a grupelor.

Publicat: 14 01. 2024, 20:13