Younes Hamza, gol la primul meci în care intră ca titular la Petrolul. Tunisianul i-a adus calificarea echipei ploieștene în optimile Cupei României

Mai puţin de un meci petrecut pe teren a avut nevoie Younes Hamza (33 de ani) pentru a marca din nou pentru Petrolul. Atacantul tunisian legitimat săptămâna trecută de formaţia ploieşteană a reuşit să înscrie chiar golul decisiv în deplasarea de la Galda de Jos, din judeţul Alba, acolo unde Petrolul a jucat în 16-imile Cupei României, a câştigat cu 1-0 meciul cu Industria Galda şi a obţinut calificarea în optimile competiţiei.

Younes Hamza a redebutat pentru Petrolul în meciul dezastruos de la Cluj-Napoca, acolo unde echipa ploieşteană a cedat vinerea trecută cu 0-4 cu ”U” Cluj. Atacantul a fost introdus pe teren în minutul 78, în locul ratangiului Ştefan Blănaru, dar nu a avut prilejul să demonstreze ceva, având în vedere că în perioada în care a fost pe teren jocul s-a desfăşurat în jumătatea echipei sale.

Astăzi, în meciul cu Industria Galda din 16-imile Cupei României, Younes Hamza a fost utilizat de Flavius Stoican ca titular, iar tunisianul a marcat după 32 de minute cu un şut plasat, din 16 metri, în stânga portarului.

Hamza a mai avut o situaţie bună de a înscrie în minutul 7, când a trecut de doi adversari şi a trimis din 14 metri lateral dreapta puţin pe lângă bara colţului lung, dar şi în minutul 66 mai putea marca o dată. Atunci, scăpat singur spre poartă, Younes a ratat ţinta, trimiţând mult peste, după ce mingea i-a sărit dintr-un smoc de iarbă exact în momentul şutului.

CONTINUAREA ARTICOLULUI și motivul pentru care Petrolul nu vor fi încurajată de galerii nici la meciul cu CS Mioveni

Publicat: 25 09. 2019, 19:22