Vis împlinit pentru fiul unui fost campion cu Steaua! Nu are nici 15 ani, e cu 13 centimetri mai înalt decât tatăl său, a devenit cel mai tânăr jucător din istoria clubului și a debutat cu gol la FCSB

Meciul cu Sănătatea Cluj, din 16-imile Cupei României, a fost prilejul perfect pentru Nicolae Dică să le acorde șanse jucătorilor tineri sau foarte tineri din lotul FCSB-ului. În repriza a doua, la scorul de 5-0, tehnicianul vicecampioanei l-a trimis pe teren pe Ianis Stoica, fiul lui Pompiliu Stoica, fotbalist în vârstă de doar 14 ani care a reușit debutul perfect și a marcat în al doilea minut de prelungiri!

Născut pe 8 decembrie 2002, Ianis Stoica nu a împlinit încă 15 ani, dar vineri seară, pe Cluj Arena, și-a îndeplinit marele vis și a devenit cel mai tânăr jucător din istoria clubului roș-albastru. Imediat după ce Vlad Achim a făcut 5-0, Nicolae Dică l-a scos pe Golofca și l-a introdus pe teren pe foarte tânărul fotbalist, care a avut prima șansă de a marca, în minutul 72, dar Lăzăreanu s-a opus. Folosit în flancul drept al liniei ofensive, Ianis Stoica are 1.83 metri și, la nici 15 ani, e cu 13 centimetri mai înalt decât tatăl său, iar minutul 90+2 al meciului cu Sănătatea e unul pe care nu-l va uita niciodată.

După o pasă a lui Daniel Benzar, un șut al lui De Amorim și o respingere a lui Lăzăreanu, Stoica a pus latul din apropiere, a marcat primul gol al carierei în fotbalul profesionist și a pus capăt celei mai frumoase seri a carierei.

În vârstă acum de 41 de ani, Pompiliu Stoica a jucat pentru Steaua timp de patru sezoane, între 2000 și 2004. Fundașul stânga a câștigat două titluri de campion (2000-2001 și 2004-2005) și a fost unul dintre preferații lui Victor Pițurcă.

Publicat: 25 10. 2017, 22:04
Actualizat: 25 10. 2017, 22:45