Virgiliu Postolachi, mesaj războinic după UTA Arad – FC U Craiova 1-0: „Putem să câștigăm Cupa României și o vom face!”. Ce relație specială are cu Ubbink, cel care i-a pasat decisiv la gol: „Ne simțim!”

Virgiliu Postolachi, mesaj razboinic dupa UTA Arad - FC U Craiova 1-0

Virgiliu Postolachi a marcat singurul gol în partida UTA Arad – FC U Craiova 1-0, reușită care i-a permis echipei de pe arena „Francisc Neuman” să obțină calificarea în semifinalele din Cupa României.

Virgiliu Postolachi, erou în UTA Arad – FC U Craiova 1-0

Virgiliu Postolachi continuă să impresioneze în tricoul celor de la UTA Arad, iar marți, în sferturile din Cupa României, a înscris golul victoriei în partida cu FC U Craiova. În minutul 16, el a fost servit excepțional de Ubbink cu o pasă verticală și a scăpat singur cu portarul, pe care l-a învins cu un șut printre picioare.

Golul marcat de Postolachi o duce pe UTA Arad în semifinalele Cupei, unde o va aștepta pe învingătoarea dintre FC Hermannstadt și U Cluj.

„Merg mai bine treburile și avem o echipă care are un spirit foarte bun, multă calitate. Și cred că azi am meritat să mergem mai departe. Da, lucrez cu Ubbink. Avem o relație particulară, ne înțelegem bine și în afara terenului, și pe teren. Ne simțim, nici nu trebuia să se uite, știa că sunt acolo și mi-a dat un assist frumos.

Înseamnă mult această calificare, pentru oraș, pentru club, pentru toată lumea. Vrem să scriem istoria toți împreună și sper să facem asta. Să dăm tot ca să scriem istorie!

(n.r. – despre gazon) Drept, e greu pe teren. E luptă, nu poți să joci un fotbal frumos. Dar contează să câștigăm, lupta o dăm pe teren.

Ne dorim pe oricine, îi așteptăm pe toți, nu contează. Da, i-am bătut pe cei de la U Cluj, dar nu contează. Noi ne focusăm pe echipa noastră și vrem să câștigăm toate meciurile.

Da, poate UTA să câștige Cupa României și o să o câștigăm!”, a declarat Virgiliu Postolachi, la Digi Sport.

Andrei Chindriș visează și el la trofeu

Andrei Chindriș a fost titular în centrul defensivei de la UTA Arad, însă a părăsit terenul în minutul 74 cu o ușoară accidentare musculară:

„A venit și rezultatul, ne bucurăm foarte tare. Da, a fost un teren greu, dar sincer chiar dacă e prost, a fost și mai prost. Deci știm cum e. Se poate spune că ne adaptăm mai repede.

Să sperăm că nu e ceva grav, am simțit ceva la coapsă în spate. Vedem ce se întâmplă în zilele următoare.

E un început, aș prefera să vorbim după ce încep să meargă lucrurile pe bune. Încă nu am realizat nimic. Ne bucurăm că suntem aici în Cupă. În campionat nu au ieșit lucrurile cum ne-am dorit, dar poate ne vom revanșa în Cupă. Urmează semifinala și apoi să vedem. Nu contează echipa care vine. Și cu echipele din Liga 2 e greu în Cupă”, a declarat și Andrei Chindriș.

Publicat: 04 04. 2023, 21:34