Veselovsky, eroul lui „U”: „Am fost blocați până acum, sper ca acesta să fie momentul descătușării!”

Universitatea Cluj a scris istorie! După jumătate de secol, studenții s-au calificat în finala Cupei României-Timișoreana, după ce a învins, miercuri, pe Cluj Arena, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, echipa CFR Cluj, în manșa secundă a semifinalelor competiției.

Meciul s-a decis la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 90 de minute de joc și a celor două reprize de prelungiri scorul a fost egal, 0-0. În tur, scorul a fost tot 0-0.

Eroul lui „U”, Veselovsky, care a apărat două penalty-uri, a analizat la cald partida.

Sper ca această victorie să aibă impact și în campionat. În sfârșit suntem fericiți după o perioadă dificilă. Am fost blocați, dar sper ca acesta să fi fost momentul de descătușare„, a spus portarul, pentru ca apoi să adauge că nu îl interesează adversara din finală: „Noi suntem acolo, acum așteptăm să vedem adversarul. Nu am o favorită„.

• La loviturile de departajare, pentru Universitatea Cluj au marcat Ciupe, Lungu, Castillion și Cristocea, în timp ce pentru CFR Cluj au înscris Dore și Chanturia și au ratat Larie și Petrucci.
  • În cealaltă semifinală se vor întâlni, joi, de la ora 21.30, Steaua și Petrolul Ploiești. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

Publicat: 02 04. 2015, 00:42
Actualizat: 02 04. 2015, 00:43