Vasile Miriuță, fericit după ce Minaur Baia Mare a eliminat-o pe Poli Iași din Cupa României: „Aoleu, îți dai seama că săream cu gura dacă nu ne calificam!”

Vasile Miriuță, director tehnic la Minaur Baia Mare, s-a declarat încântat de victoria obținută de către echipa sa în Cupa României, în fața celor de la Poli Iași și, implicit, calificarea în optimile de finală.

Minaur Baia Mare și Poli Iași s-au întâlnit marți după-amiază în șaisprezecimile Cupei României, pe terenul echipei din Liga 3, iar gazdele au învins cu scorul de 3-1, după dubla lui Văsălie, din minutele 13, respectiv 65, și golul lui Donca, din minutul 61. Pentru Poli Iași a marcat Zaharia, în minutul 39.

La finalul acestei partide, Vasile Miriuță a vorbit și despre posibila promovare în Liga 2 și a dezvăluit că a urmărit meciul alături de Bogdan Lobonț, selecționerul României U20.

Vasile Miriuță, fericit după ce Minaur Baia Mare a eliminat-o pe Poli Iași din Cupa României

Vasile Miriuță a recunoscut că s-a enervat în momentul în vare Poli Iași a egalat, din cauza unei greșeli clare de arbitraj.

„Sincer, nu mă așteptam să dominăm. Echipa joacă bine, merge bine, avem un antrenor foarte bun, pe Ciprian Danciu. Au venit mulți jucători de la Recea, din Liga 2, vreo 11-12. Sperăm să mergem mai departe. Se poate, acum depinde pe cine vom întâlni în etapa următoare. Important e că vom juca acasă, sper să jucăm acasă.

Da, m-am enervat când au egalat cei de la Iași, pentru că am greșit acolo. A fost o mână prin careu, zic și eu așa. Am văzut imaginile. Aoleu, îți dai seama că săream cu gura dacă pierdeam meciul din cauza golului ăla.

Am văzut meciul cu Bogdan Lobonț. A venit să vadă jucători pentru naționala U20. Bogdan are ochiul format, știe el ce jucători trebuie să ia.

Suntem la zi cu banii. Nu sunt nici mulți, nici puțini. Primele, la fel. Tot orașul își dorește să promovăm”, a spus Vasile Miriuță, la Digi Sport.

Publicat: 21 09. 2021, 18:23