VAR strâmb pentru Mircea Rednic! N-au trecut nici cinci ore de la conferința lui Kyros Vassaras, însă fazele scandaloase de arbitraj continuă

La mai puțin de cinci ore de la încheierea conferinței de presă a lui Kyros Vassaras, omul din fruntea CCA, a apărut o nouă fază controversată de arbitraj în fotbalul românesc, la a doua semifinală din Cupa României Betano, dintre U Cluj și UTA Arad.

Conferința lui Kyros Vassaras, fără efect: o nouă fază controversată de arbitraj la U Cluj – UTA Arad

În minutul 15 al partidei de pe Cluj Arena, Virgiliu Postolachi a reușit să marcheze pentru oaspeți cu o execuție spectaculoasă, în vinclul porții lui Andrei Gorcea, însă reușita a fost în cele din urmă anulată de sistemul VAR, după minute bune de verificări.

Motivul a fost reprezentat de un fault comis tocmai de atacant în momentul în care a recuperat mingea de la fundașul Universității Cluj, însă antrenorul de la UTA, Mircea Rednic, aflat la debut, nu a fost convins de decizia luată și a fost surprins pe transmisia TV în timp ce înjura și gesticula nervos.

În finalul primei reprize, sistemul VAR a ieșit din nou la rampă, tot în favoarea echipei gazdă: după alte câteva minute de verificări, s-a acordat o lovitură de la 11 metri pentru U Cluj după un fault comis de un stoper al arădenilor.

Dan Nistor a transformat penalty-ul și a dus scorul la 1-0 pentru echipa condusă de Ioan Ovidiu Sabău în minutul 41 al celei de-a doua semifinale din Cupa României Betano.

Echipele de start de la U Cluj – UTA Arad

U Cluj: Gorcea – Oancea, Martic, Pițian, Goranov – Bic, G. Simion – Chipciu, Remacle, Nistor – Thiam
Rezerve: P. Iliev – Pițian, Fl. Ilie, Tescan, Hofman, I. Filip, Ad. Bălan. Trif, Horșia
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriș, Aly – Roger, P. Anton, Ubbink – R. Pop, Postolachi, Otele
Rezerve: Kucher – R. Benzar, Batha, Hoxhallari, Stahl, Cascini, Șteau, Keșeru, Milosevic
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Horia Mladinovici / Asistenți: Daniel Mitruți și Ferencz Tunyogi