Universitatea Craiova și Dinamo, favorite să câștige Cupa României! Patru echipe din Liga 2 sunt în sferturi. Formațiile care se vor lupta pentru semifinale

Dinamo și Universitatea Craiova sunt la prima vedere favorite să câștige Cupa României, într-un sezon atipic pentru a doua competiție internă.

Nu mai puțin de patru echipe din Liga 2 au atins faza sferturilor de finală, iar FCSB și campioana CFR Cluj au părăsit deja competiția unde surprizele își fac de fiecare dată apariția. De altfel, roș-albaștrii au și câștigat trofeul anul trecut, după victoria din finala cu Sepsi: 1-0. Ultima echipă calificată în sferturile Cupei a fost Universitatea Craiova, care s-a impus cu 1-0 la Botoșani.

Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște, Universitatea Cluj, Dinamo, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Astra și Universitatea Craiova s-au calificat în sferturile Cupei României. Partidele se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

Patru echipe din Liga 1 și patru echipe din Liga 2 sunt în sferturile Cupei României

Patru echipe din Liga 1 (Dinamo, Universitatea Craiova, Chindia, Astra) și patru formații din Liga 2 (Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Universitatea Cluj, Petrolul și Dunărea Călărași) se vor lupta pentru semifinale, ceea ce înseamă că vom avea patru meciurile între echipe din eșaloane diferite.

Viitorul Pandurii a eliminat însă deja două echipe din Liga 1, fără să ia vreun gol, Petrolul nu i-a lăsat nicio șansă codașei din Liga 1, Poli Iași, în timp ce Universitatea Cluj s-a calificat până la urmă fără emoții cu UTA (2-1), având în vedere că arădenii au înscris prin Adi Petre la ultima fază a meciului.

De remarcat că puteam avea o situație cu adevărat incredibilă: Liga 2 a fost la un pas să trimită cinci echipe în sferturile Cupei României. ASU Poli a condus-o cu 1-0 pe Astra, care a revenit însă spectaculos pe final și a evitat în cele din urmă chiar și prelungirile, în partida din Banat, după ce a câștigat cu 2-1.