U Cluj, scorul etapei în 16-imile Cupei României! 10 goluri înscrise și spectatori în tribunele din Huși | VIDEO

Meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si Unirea Slobozia din etapa 4 a Ligii a II-a , disputat pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, marti, 22 septembrie 2020. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Universitatea Cluj n-a avut nicio emoție în 16-imile Cupei României! Ardelenii și-au refăcut moralul zdruncinat de ultimele rezultate din Liga 2 și s-au distrat cu cei de la Hușana Huși, reușind să câștige clar pe terenul echipei din Liga 3, scor 8-2.

Tot azi, Astra Giurgiu s-a calificat și ea în optimile Cupei României. După 1-1 la pauză, giurgiuvenii au făcut spectacol cu Ripensia Timișoara în repriza secundă, reușind în final să se impună clar în fața echipei din Liga 2: 5-1.

Duminică, FC Voluntari o va întâlni pe Gaz Metan, în timp ce în ultimul meci al zilei, Poli Iași va juca în Copou cu CFR Cluj. Luni mai este de disputat un singur meci, FK Csikszereda – UTA Arad, la Miercurea Ciuc, de la ora 14:00. FCSB este deja în optimile Cupei României: Gloria Buzău a pierdut partida din 16-imi la „masa verde”, în urma cazurilor de COVID-19 care au împiedicat-o să joace meciul.

Universitatea Cluj, 8 goluri la Huși în 16-imile Cupei României

Cei de la Huși s-au pregătit special pentru acest meci din Cupa României, însă Universitatea, fără mai mulți oameni de bază, a tratat meciul cu seriozitate, a început perfect și n-a lăsat nicio șansă adversarei din Liga 3.

Ștefănescu a deschis scorul rapid pentru oaspeți, în minutul 2. Până la pauză, pentru ”U” au mai punctat Dican, Golan și Sergio Ribeiro, cu o dublă.

Gazdele au marcat de la 11 metri, dar au cedat treptat din punct de vedere fizic, iar Universitatea a continuat să marcheze, așa cum era de așteptat. În a doua parte, Ștefănescu și Golan au reușit și ei să ajungă la două goluri înscrise.

Scorul final a fost stabilit de Berci, care a transformat un penalty cu 10 minute înainte de final.

Publicat: 29 11. 2020, 15:59
Actualizat: 29 11. 2020, 17:28