Semifinalele Cupei României: Sepsi – Universitatea Craiova și Voluntari – FC Argeș! Când vor avea loc meciurile + Ce se întâmplă dacă vor apărea cazuri de COVID-19 la una dintre echipe | VIDEO

Tragerea la sorți a semifinalelor Cupei României din ediția 2021 – 2022 a avut loc la Casa Fotbalului.

UPDATE.  Sepsi OSK – Universitatea Craiova și FC Voluntari – FC Argeș sunt cele două semifinale ale Cupei României, ediția 2021 – 2022.

Partida tur va avea loc în intervalul 19 – 21 aprilie, iar returul din semifinalele Cupei României are loc în perioada 10 – 12 mai.

Meciurile care nu se pot juca din cauza COVID-19 nu se vor reprograma!

Echipele calificare în semifinalele Cupei României sunt Universitatea Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FC Argeș și FC Voluntari, dar favorită să câștige trofeul este gruparea antrenată de Laurențiu Reghecampf.

Cele patru formații care au prins un loc în semifinalele Cupei României vor fi incluse într-o singură urnă, iar partidele se vor juca într-un sistem tur-retur.

Tragerea la sorți a semifinalelor Cupei României

Prima echipă care care va fi extrasă la tragerea la sorți o să fie organizatoarea meciului tur. Mai mult, Federația Română de Fotbal a anunțat că goluurile marcate în deplasare nu vor conta în stabilirea câștigătoarei, toate acestea în cazul unui rezultat de egalitate

Meciurile din cadrul semifinalelor Cupei României vor avea loc în perioada 19-21 aprilie, turul, iar manșa secundă se va disputa între 10 și 12 mai. Programul exact al partidelor va fi stabilit după tragerea la sorți și va fi comunicat prin intermediul site-ului FRF.

Universitatea Craiova este deținătoarea Cupei României, după ce în ediția precedentă a învins Astra  la loviturile de departajare. Scorul final a fost de 3-2, după ce timpul regulamentar a fost de 1-1.

„Jocurile din cadrul semifinalelor se desfăşoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur. Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iunie 2021, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute.

În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului”, s-a arătat în postarea celor de la FRF.

Publicat: 24 02. 2022, 12:06
Actualizat: 24 02. 2022, 12:10