Toni Petrea l-a „răzbunat” pe Gigi Becali! Chindia Târgoviște a eliminat CSA Steaua din Cupa României: „Le-am spus asta băieților!”

Anton Petrea, antrenorul echipei FCSB, urmareste meciul de fotbal contra formatiei FC Universitatea Cluj din prima etapa a Superligii, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 17 iulie 2022. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Toni Petrea, antrenorul echipei Chindia Târgoviște, a comentat la cald victoria obținută în fața celor de la CSA Steaua, în play-off-ul Cupei României.

CSA Steaua București și Chindia Târgoviște s-au întâlnit marți seară, în cadrul play-off-ului Cupei României, pe Stadionul Orășenesc din Mioveni, iar trupa lui Toni Petrea a învins cu scorul de 2-1 și s-a calificat în grupe.

Adrian Popa a deschis scorul, în minutul 25, dar Chindia Târgoviște a reușit să întoarcă scorul prin Daniel Popa, în minutul 49, respectiv Cristian Cherchez, în minutul 84.

Toni Petrea a debutat, astfel, cu o victorie și o calificare pe banca tehnică a echipei Chindia Târgoviște.

„O partidă de Cupă, am întâlnit un adversar care a jucat fotbal, le-am spus băieților că vom întâlni o echipă care va juca pentru că nu are nimic de pierdut.

E o victorie de moral, care arată că echipa are potențial. Cred că jucătorilor le-a lipsit încrederea în ultima perioadă.

Am jucat bine și în prima repriza, am jucat, am pasat, am avut și câteva situații, dar am pierdut mingea în unele momente și le-am permis adversarilor să vină peste noi și așa am primit golul. Le-am spus jucătorilor să creadă până la final, să joace până la final”, a spus Toni Petrea, după meci, citat de Digi Sport.

„Probabil că lipsa noastră de experiență s-a văzut. Chindia a fost formația mai pragmatică. Ne pare rău că am pierdut. Știu cât de mult își doreau suporterii să mergem în grupe. Asta e, capul său, trebuie să câștigăm în campionat pentru că asta ne-a mai rămas” – Adi Popa, după CSA Steaua – Chindia

Publicat: 27 09. 2022, 21:26