Surpriza lui Dică pentru meciul de Cupă: a luat la Sibiu un mijlocaș trecut prin curtea lui Atletico Madrid

După ce Nicolae Dică le-a dat șansa juniorilor Pacionel și Stoica să intre pe teren în meciul cu Sănătătea Cluj, antrenorul a surprins și când a ales lotul pentru meciul cu Hermannstadt din sferturile Cupei. Pe lângă Ștefan Cană, în vârstă de 17 ani, Dică l-a luat la Sibiu și pe Robert Ion, un mijlocaș în vârstă de 18 ani. Robert Ion, adus vara trecută de la Regal Sport, s-a antrenat la un moment dat cu Atletico Madrid, unde a avut ocazia de a alerga cot la cot cu Torres și Gabi.

La antrenament a fost dificil. Au participat opt jucători de la prima echipă: Saul, Ansaldi, Cani, Gabi, Jesus Gamez, Fernando Torres, Siqueira și Raul Garcia, care au făcut antrenament de recuperare„, a povestit Robert Ion, într-un interviu acordat în trecut pentru site-ul Academiei lui Atletico Madrid.

Meciul cu Sănătatea Cluj, câștigat cu 6-1 de FCSB, a rămas în istorie după ce fiul lui Pompiliu Stoica, Ianis, a debutat cu gol pentru vicecampioană. În momentul debutului la FCSB, Stoica avea doar 14 ani. Alături de el a mai debutat și Emilian Pacionel, în vârstă de 16 ani, care a impresionat prin tehnica sa.

Partida FC Hermannstadt – FCSB, din sferturile de finală ale Cupei României, se va disputa miercuri de la 18:30 la Sibiu.

Publicat: 27 02. 2018, 22:02
Actualizat: 27 02. 2018, 22:03