Super Mario și cam atât! CFR Cluj – FC Botoșani 2-0

Bjelanovic și Alberto au dus-o pe CFR mai departe în Cupă, într‑un meci în care Botoșani s-a jucat cu ocaziile
Mario Felgueiras a salvat cel puțin patru mingi de gol ale oaspeților

Partida de aseară s-a asemănat cu o coridă. CFR era un animal rănit, care din primul minut și-a căutat prada. De cealaltă parte, Botoșani, după ce a eliminat pe Vaslui, a făcut la Cluj ceea ce știe mai bine, să se apere. Aceasta a fost o mare problemă pentru campioana României, care a demonstrat din nou că nu este familiarizată cu atacurile poziționale. Sergio, aflat în tribune, a avut primele emoții încă din minutul 7, atunci când Maftei a bâlbâit o minge în careu. Bjelanovic (’14) a vrut să își impresioneze noul antrenor, dar Stamatin a scos de sub bară.

Sergio și-a pus mâinile în cap la șutul anemic al lui Hora (’19) și mai ales la ocazia imensă a lui Cârjan (’22). Singur în careu, atacantul botoșenenilor și-a bătut joc de centrarea perfectă a lui Acsinte și a lovit imprecis balonul cu capul. Pe finalul primei reprize, Alberto (’42) și Bjelanovic (’45) au trecut pe lângă deschiderea scorului.

Bjelanovic a adus liniștea

În startul actului secund, Croitoru (’47), Fulop (’49) și Maghici (”54) le-au dat din nou emoții clujenilor, dar aceștia l-au avut pe Felgueiras înger salvator. Liniștea avea să vină de la Bjelanovic (’57), care a deschis scorul cu o lovitură de cap. Moldovenii nu au renunțat și Maghici a fost aproape să detoneze bomba. S-a opus din nou Felgueiras, care a scos miraculos balonul în corner. Alberto (’62) a profitat apoi de o nouă greșeală în defensiva moldovenilor, a făcut 2-0 și a rezolvat calificarea.

În ultimul sfert de oră, același Felgueiras a mai scos câteva mingi periculoase. Oaspeții au reușit să și înscrie prin Croitoru, dar Crăciunescu a anulat corect golul, pe motiv de ofsaid. CFR merge mai departe, dar Sergio are mult de muncă. Pe 8 noiembrie, Galatasaray vine cu orgoliul rănit în Gruia!

Publicat: 31 10. 2012, 22:52
Actualizat: 31 10. 2012, 22:53