Sorin Cârțu, mesaj clar pentru jucătorii Universității Craiova, după calificarea în semifinalele Cupei României: „Am fi fraieri să pierdem trofeul!”

Laurentiu Reghecampf (S) si Sorin Cartu (D) in timpul conferintei de presa care a avut loc la stadionul Ion Oblemenco , marti 27 iulie 2021 . REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Sorin Cârțu, președintele clubului Universitatea Craiova, a avut un mesaj clar pentru jucători, după calificarea în semifinalele Cupei României.

Universitatea Craiova a întâlnit CSO Filiași, echipă din Liga 3, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României și a învins cu scorul e 3-0, după golurile marcate de către Elvir Koljic, în minutul 24, Andrei Ivan, în minutul 29, și Gustavo, în minutul 63.

La finalul acestei partide, Sorin Cârțu le-a transmis jucătorilor antrenați de către Laurențiu Reghecampf că trebuie să câștige Cupa României.

Oficialul oltenilor a vorbit și despre situația din campionat și a dat de înțeles că se teme chiar și de ratarea play-off-ului.

„(n.r. despre situația din campionat) E o concluzie realistă. Am văzut și eu multe situații în fotbal și sunt multe înfrângeri. Poate să fie și o stare a adversarilor, dar dacă merg în ritmul ăsta e greu să îi mai ajungi. Până la urmă trebuie în primul rând să ne vedem în play-off, pentru că la starea de acum te gândești și la alte nefăcute.

(n.r. despre Cupa României) Sunt adversari pe care putem să îi depășim, nu sunt de neînvins. Dar fiecare dintre cele patru echipe are speranțe pentru calificarea în finală. Până la urmă mai bine e să ai semifinala cu un adversar mai dificil dintre cei trei că ai două manșe și ce ratezi în prima poți să repari în a doua. Așa, la finală, e care pe care. Poți să prinzi o zi mai proastă. În orice caz, e un obiectiv care se poate realiza, suntem aproape de el și am fi fraieri să îl pierdem. O văd puternică și pe Sepsi. Și FC Argeș e. Vine și iarnă, fiecare se gândește la obiectivul ăsta, poți să îți îmbunătățești lotul”, a spus Sorin Cârțu, la Digi Sport.

Publicat: 02 12. 2021, 23:17