Samba la Mediaș!** Gaz Metan s-a calificat în sferturile Cupei!

Astra Giurgiu n-a mai reușit să repete surpriza din „16”-imi, când a eliminat „U” Cluj. Gaz Metan merge în sferturi cu o victorie scurtă: 1-0 și visează la finală.

Mediașul s-a înșelat dacă se aștepta să joace cu o echipă de liga secundă în optimile Cupei. Astra Giurgiu a avut la start mai mulți jucători obișnuiți cu prima ligă decât Gaz Metan. Zece titulari de la „sora mai mare” au jucat ieri pentru echipa din Giurgiu, fotbaliști care au prins cel puțin banca de rezerve în acest sezon de Liga I.

Țigănașu, două meciuri în două zile

A jucat chiar și Țigănașu, cel care marca luni seara golul victoriei cu FC Vaslui. În acest context, gazdele au suferit serios în prima parte. Rusu a ratat ținta însă în două rânduri, iar Oprsal și Lungu i-au blocat pe Pârvulescu și Vitinho. Primul șut pe poartă a venit abia în minutul 44, la voleul lui Lițu, reținut de Lungu, iar cei 500 de spectatori s-au delectat mai mult cu glumele acide venite din partea unor colegi de tribună. Pustai s-a temut pentru calificare, iar la pauză i-a introdus pe Bratu și Nicandro, care au revitalizat atacul moale al Gazului. Golul și calificarea au venit de la urmașul lui Eric, brazilianul Vitinho, care l-a lobat pe Lungu după un contraatac-fulger (66).