Roland Niczuly explică eliminarea din finalul meciului FCU Craiova – Sepsi: „Kovacic m-a lovit în zona pieptului, m-am enervat și eu!”. Bogdan Mitrea nu își ceartă colegul: „Suntem la fotbal”

Arbitrul central Barbu Marian si Roland Csaba Niczuly in meciul de fotbal dintre U Craiova 1948 si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, joi 28 OCTOMBRIE 2021. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

Roland Niczuly a văzut cartonașul roșu în finalul meciului dintre FCU Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe, 0-1, și a declarat că nu și-a mai ținut nervii în frâu când a fost lovit de fundașul oltenilor Dominik Kovacic, de asemenea eliminat.

Sepsi Sf. Gheorghe a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins-o pe FCU Craiova cu 1-0, grație golului reușit de Achahbar în minutul 38. Finalul de joc a fost unul extrem de încins, după ce s-a creat un meleu și nu mai puțin de trei jucători au văzut cartonașul roșu.

Portarul covăsnenilor, Roland Niczuly, și-a lăsat colegii cu ochii în soare în ultimele minute, în locul său intrând mijlocașul Adnan Aganovic deoarece Cristiano Bergodi efectuase toate înlocuirile.

Roland Niczuly își asumă cartonașul roșu

Portarul lui Sepsi, Roland Niczuly, a fost eliminat de pe teren în minutele de prelungiri, după ce a văzut al doilea cartonaș galben. Fotbalistul a vrut să mai câștige secunde și să le permită coechipierilor să se așeze mai bine, deoarece urma un corner al oltenilor, astfel că nu a vrut să dea drumul mingii pe care o avea în brațe.

Fundașul advers Dominik Kovacic a venit să îi ceară socoteală și s-a împins în el, iar acest moment a stârnit un adevărat meleu în careul lui Sepsi. După momente bune de parlamentări, arbitrul Marian Barbu a decis să îi trimită la cabine pe cei doi, astfel că între buturile lui Sepsi a fost nevoit să intre Adnan Aganovic pentru ultimele minute.

„Au pus o presiune f mare în ultimele minute. Îmi asum în totalitate acest cartonaș roșu. Nu am câștuigat de foarte mult timp în campionat și sper ca această victorie să ne dea un moral bun pentru meciul cu Dinamo. La acea fază din final, am încercat să țin cât mai mult mingea în brațe. Kovacic m-a lovit în zona pieptului, m-am enervat și eu… Cum am spus, îmi asum acest cartonaș roșu”, a comentat Roland Niczuly la finalul întâlnirii.

Colegul său de echipă Bogdan Mitrea a apărut din nou extrem de calm în fața camerelor TV și a spus că nu s-a întâmplat nimic grav: „Pe final a fost o altercație, e normal, suntem la fotbal. Ne bucurăm că nu am jucat mai mult timp fără portar”.

Publicat: 28 10. 2021, 21:15