Ploaie de cartonașe roșii la UTA – FCSB, din Cupa României Betano! Roș-albaștrii au avut nu mai puțin de trei jucători eliminați și au fost egalați la ultima fază

Meciul de fotbal dintre UTA Arad si FCSB, contand pentru Cupa Romaniei Grupa B, desfasurat pe Stadionul Arena Francisc Neuman din Arad, miercuri 19 octombrie 2022. © FOTO:Ciprian Petcut/SPORT PICTURES

FCSB și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 2-2, partida din cadrul primei etape a grupelor Cupei României.

Vicecampioana României a condus până aproape de final, însă echipa lui Ilie Poenaru a egalat prin Postolachi, la o fază în care echipa roș-albastră s-a apărat cu doar 7 jucători de câmp.

A plouat cu cartonașe roșii pe arena „Francisc von Neuman”, FCSB primind nu mai puțin de 3, în doar 11 minute.

Ploaie de cartonașe roșii la UTA – FCSB! Roș-albaștrii au avut nu mai puțin de trei jucători eliminați și au fost egalați la ultima fază

FCSB a fost condusă încă din minutul 8, după ce Rareș Pop a reușit să-l învingă pe Andrei Vlad cu un șut deviat. În minutul 23, Risto Radunovici a marcat din penalty, iar cele două echipe au intrat la cabine la egalitate.

Repriza a doua a adus nu mai puțin de 4 cartonașe roșii, însă nu înainte ca Radaslavescu să marcheze pentru FCSB.

În minutul 83 al partidei a început ploaia de cartonașe roșii, primul eliminat fiind Rachid Bouhenna. Fundașul celor de la FCSB a tras de timp și a văzut cartonașul galben. Faza nu s-a oprit aici pentru că fotbalistul a protestat și a văzut cel de-al doilea avertisment și implicit pe cel roșu.

5 minute mai târziu, Andrei Chindriș a văzut și el două galbene, însă fundașul celor de la UTA se afla în afara terenului.

În minutul 90+1, Risto Radunovici a fost și el eliminat pentru un fault. După doar trei minute, FCSB a rămas din nou fără un om, de data aceasta Tavi Popescu. Decarul echipei a intrat agresiv la un adversar, ceea ce l-a făcut pe central să arate din nou cartonașul roșu.

Aceste eliminări au dus la egalarea lui Postolachi, în minutul 90+6.

Echipele de start la UTA – FCSB

UTA: Balauru – Dobrescu, Benga, Erico, Hoxxallari – Batha, P. Anton – R. Pop, Jobello, Stahl – Keșeru
Rezerve: Iacob – Maxim, Chindriș, Cascini, Aly, Negoescu, Otele, Postolachi
Antrenor: Ilie Poenaru

FCSB: A. Vlad – R. Boboc, Haruț, Bouhenna, Radunovic – Ad. Șut, Radaslavescu, Nikolov – Miculescu, I. Stoica, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan – Dumiter, Tănasă, Morariu, Dulca, Oaidă, Musi, Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

Publicat: 19 10. 2022, 23:15
Actualizat: 02 11. 2022, 21:20