Accidentare horror în Petrolul – Poli Iași! Nikolaos Baxevanos, plin de sânge! Ambulanța a pătruns rapid pe teren | FOTO

Petrolul Ploiești – Poli Iași, scor 3-0, a fost primul meci din optimile de finală ale Cupei României, însă incidentele nu au întârziat să apară în această fază competițională.

Meciul dintre Petrolul Ploiești și Poli Iași s-a jucat pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în optimile de finală ale Cupei României, iar „lupii galbeni” s-au impus cu scorul de 3-0.

Pe finalul primei reprize, telespectatorii și cei aflați la stadion au avut parte de un moment horror.

Nikolaos Baxevanos, accidentare horror în Petrolul – Poli Iași

În minutul 42, Nikolaos Baxevanos, fundașul central în vârstă de 21 de ani al lui Poli Iași, a sărit la cap cu Mihai Constantinescu, mijlocașul în vârstă de 18 ani al Petrolului.

Deși grecul a fost cel care a acționat neregulamentar și chiar a încasat cartonașul galben în urma acelei intrări, tot el s-a ales cu arcada spartă.

Acesta a sângerat abundent, însă medicii au intervenit rapid. Și ambulanța a pătruns pe teren foarte repede, însă nu a fost nevoie ca acesta să fie transportat direct de pe teren cu ambulanța. A fost scos în afara suprafeței de joc pe targă.

Romario Moise a deschis scorul pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în minutul 17, după ce portarul Ianos Brînză l-a blocat pe Nir Lax în afara careului, iar mingea a ajuns la fostul jucător de la UTA Arad. Acesta a înscris în poarta goală.

În primul minut al prelungirilor primei reprize, portarul moldovenilor a greșit din nou. Țicu a centrat din afara careului, iar mingea a intrat în poartă printre picioarele lui Ianos Brînză.

În partea secundă a jocului, Vasile Buhăescu a dus scorul la 3-0, în minutul 55, când a primit foarte bine de la Romario Moise în fața porții și a trimis de lângă De Iriondo direct în plasa moldovenilor.

Astfel, Petrolul s-a impus la scor de neprezentare în fața lui Poli Iași și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

A fost primul meci al acestei faze competiționale, deși cel care trebuia să deschidă runda era Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele. Gazdele au câștigat la „masa verde”, după ce teleormănenii și-au anunțat retragerea din campionat.