Meme Stoica nu a mai suportat și a avut o reacție virulentă la TV! „Sunt niște cartoane”

Claudiu Keseru si Mihai Stoica in tribuna la meciul de fotbal dintre FC Bihor Oradea si FCSB, din cadrul Cupei Romaniei Betano, desfasurat pe Stadionul Iuliu Bodola din Oradea, miercuri 27 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al clubului FCSB, a avut o reacție virulentă în direct la TV, după victoria cu FC Bihor din Cupa României.

Meme Stoica nu a mai suportat și a avut o reacție virulentă la TV

Meciul dintre FC Bihor și FCSB s-a disputat miercuri seară, în cadrul primei etape a grupelor Cupei României și s-a încheiat cu victoria vicecampioanei, scor 2-0, după golurile marcate de către David Miculescu, în minutul 26, respectiv Siyabonga Ngezana, în minutul 69.

După această partidă, Mihai Stoica a tras concluziile cu privire la condițiile în care se joacă meciurile din România. Oficialul roș-albaștrilor a făcut referire și la mingiile cu care fotbaliștii sunt nevoiți să joace, dar și la terenurile pe care aceștia evoluează.

„Este inadmisibil să se joace cu aceste mingi de carton. Să vină foștii fotbaliști care activează în Federație să vadă că nu se poate juca fotbal. Joci cu niște cutii de carton.

Este ceva, dar nu este minge. Astea nu sunt mingi. Sunt cartoane. Și aici s-a încheiat orice discuție. Nu poți juca fotbal pe un teren pe care nu se udă. Ce a fost la Tunari (n.r. la meciul Tunari – Universitatea Craiova 1-1)… nu se putea juca acolo. Acolo trebuia spus «stop», nu se poate omologa un astfel de teren. Jucați la Craiova dacă nu aveţi teren”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

Andrei Vochin, consilierul președintelui Federației Române de Fotbal, a intervenit cu explicații, dar s-a rezumat la argumentul „asta e țara în care trăim”.

„Sunt mingi Joma. În momentul în care ai 130 de echipe, plus echipele de juniori care nu au mingi, faci un contract. Aşa se joacă, pentru că asta este ţara în care trăim şi condiţiile pe care le avem”, a fost replica lui Andrei Vochin, consilierul președintelul FRF Răzvan Burleanu.

Mihai Stoica anunță revenirea lui Vlad Chiricheș la FCSB

Vlad Chiricheș, fundașul central în vârstă de 33 de ani al roș-albaștrilor, s-a accidentat după doar patru meciuri jucate pentru FCSB în campionat și alte trei în Conference League.

Mihai Stoica a anunțat revenirea fundașului la antrenamente. Oficialul roș-albaștrilor preconizează că Vlad Chiricheș va fi apt de joc peste trei sau patru săptămâni.

„Săptămâna viitoare iese pe teren. Cam în 3-4 săptămâni revine. După pauza internaţional. Am spus, la începutul lui noiembrie”, a spus Mihai Stoica, potrivit sursei citate.

Publicat: 28 09. 2023, 22:40