Meme Stoica face glume pe seama arbitrului Sebastian Colțescu. „Dacă nu ar fi careuri, ar fi top trei în lume!”

Meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste (echipament negru) si Sepsi Osk (echipament alb) din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, marti, 30 noiembrie 2021. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Meme Stoica, managerul general al celor de la FCSB, face glume pe seama arbitrului Sebastian Colțescu.

Sebastian Colțescu a fost delegat la partida jucată de Chindia Târgoviște cu Sepsi OSK, scor 1-2, în sferturile de finală ale Cupei României, iar Meme Stoica a analizat prestația „centralului”.

„Centralul” Sebastian Colțescu a făcut o eroare importantă în meciul din sferturile de finală ale Cupei României, atunci când ar fi trebuit să îi ofere echipei lui Emil Săndoi o lovitură de la 11 metri.

Meme Stoica face glume pe seama arbitrului Sebastian Colțescu

Branislav Ninaj l-a lovit violent cu brațul stâng în plină figură pe Paul Iacob la un corner primit de Chindia Târgoviște, însă Sebastian Colțescu nu a dictat lovitură de la 11 metri deși a văzut foarte bine faza. Meme Stoica a profitat de această eroare a „centralului” și l-a ironizat.

„E foarte clar, în momentul în care ridici mâna la nivelul feţei adversarului, e galben. Faultul e indiscutabil, aici nu discutăm dacă a fost sau nu fault. El nu a dus mână să îl lovească, să zicem că a deschis aşa puţin ca să sară la cap, că nu poţi să sari cu mâinile pe lângă corp, dar e fault.

Da, e penalty clar şi este imposbil de explicat de ce a ignorat acest fault Sebastian Colţescu. Dacă nu ar fi careuri, Colţescu ar fi top trei în lume. Un arbitru care acoperă tot terenul, se vede că a fost fotbalist. E excepţional, doar că, din nefericire, când s-a inventat jocul, s-au inventat careurile astea şi acolo intervin probleme. De aia era bine televizor pe margine.

Altceva poţi să faci, faci al cincilea oficial, pe care nu-l ştie nimeni, îl ţii acolo, eventual îi pui şi cagulă, îl laşi cu cască şi pe el, să comunice cu cei patru. Îl piteşti undeva acolo să se uite la meci şi când e o chestie gravă ca asta să spună «mai stai puţin… hop, e penalty»”, a declarat Mihai Stoica potrivit Telekom Sport.

Publicat: 01 12. 2021, 14:05