Matei ratează meciul cu Steaua. A forțat la Cluj și problema de la gleznă a recidivat cu Pandurii

Dinamo l-a pierdut pe Cosmin Matei pentru meciul cu Steaua, din semifinalele Cupei României. Mijlocașul dinamoviștilor s-a resimțit în prima repriză a meciului cu Pandurii și a fost schimbat cu Bilinski. Problema la gleznă a lui Matei a recidivat.

Cosmin Matei a forțat la meciul cu U Cluj, deși nu a efectuat decât un antrenament înaintea partidei cu ardelenii, câștigată de Dinamo chiar prin golul mijlocașului. Cu Pandurii, Matei a acuzat accidentarea, deși nu a fost lovit de nimeni. Șansele ca Matei să fie recuperat pentru semifinala cu Steaua sunt foarte mici.

Dinamo a fost învinsă, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-0), de echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I

Golurile au fost marcate de Bilinski ’71, ’82 pentru Dinamo, respectiv Giusti ‘5, Momcilovici ’77 și Elton ’90+4 pentru Pandurii.

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel, Grigore, Filip – Boubacar (Elton ’31) – V. Lazăr, C. Matei (Bilinski ’45), C. Munteanu (Șerban ’70), Rotariu – Țucudean. Antrenor: Flavius Stoican.

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa – Pleașcă (Bohale ’74), Erico, Christou, Momcilovici – Elton, Breeveld – Buleică, Distefano (Nistor ’89), Ciucur – Giusti (Bud ’59). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonașe galbene: C. Munteanu ’63, Rus ’70

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Octavian Șovre, Marius Marchidanu (asistenți) – Dragoș Istrate, Cătălin Buși (adiționali) – Bogdan Velicu (rezervă)

Observatori: Laszlo Sajtos, Adrian Ionescu.

La meci au asistat 5.967 de spectatori, între care și 20 de fani ai echipei oaspete.

În minutul 66, centralul Cristian Balaj i-a acordat cartonașul roșu jucătorului formației Pandurii, Doru Bratu, care se afla la încălzire.

Publicat: 22 03. 2014, 23:45
Actualizat: 22 03. 2014, 23:46