Ioan Ovidiu Sabău, încrezător după Hermannstadt – U Cluj 1-2, în Cupa României: „Vrem să jucăm în finală!”

Ovidiu Ioan Sabau reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si Universitatea Cluj, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Municipal din Sibiu, miercuri 5 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Ioan Ovidiu Sabău s-a arătat mulțumit de jocul prestat de U Cluj în meciul câștigat în deplasare cu Hermannstadt, scor 2-1, în sferturile de finală ale acestei ediții de Cupa României.

Antrenorul „șepcilor roșii” a vorbit despre faptul că echipa sa a avut puterea de a reveni de la 0-1 la pauză și a transmis că își dorește foarte mult să califice U Cluj în marea finală. În semifinale, clujenii se vor duela cu UTA Arad, echipă ce a trecut în sferturi de FC U Craiova.

„Cred că am jucat bine, de aceea am reușit să revenim. Am avut posesie, am jucat repede. În a doua repriză am făcut niște schimbări. Am reușit să egalăm. I-am recuperat pe Nistor, Thiam, Filip și sper să nu avem accidentați după acest meci. Jucătorii au fost foarte inspirați și au avut încredere că pot întoarce rezultatul.

Noi credem, vrem să jucăm în finală. Este obiectivul oricărei echipe care ajunge până aici. Pentru mine este foarte important, la fel și pentru jucători, suporteri. E mai ușor pentru mine să-i motivez. Ne bucurăm cât trebuie, dar vrem să pregătim următorul meci din campionat”, a spus Ioan Ovidiu Sabău după Hermannstadt – U Cluj 1-2, citat de digisport.ro.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă:

Hermannstadt: Muțiu – Butean, Ene, Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu – Petrescu, Alhassan, Oroian – Babic
Rezerve: Letica, Antoche, Issah Saeed, Medina, Iancu, Bărbuț, Limaj, Iancu, Paraschiv
Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj: Iliev – Oancea, Ilie, Ispas, Goranov – Remacle, Simion, Nistor, Haită – Tescan, Jose Gomes
Rezerve: Gorcea, Miron, Chipciu, Filip, Martic, Bic, Stoica, Thiam, Fulop
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Publicat: 05 04. 2023, 21:59
Actualizat: 05 04. 2023, 22:08