Hagi câștigă duelul Generației de Aur cu Dorinel Munteanu! Viitorul a învins Chiajna cu 3-0 și s-a calificat în optimile Cupei României. Cronica meciului

Viitorul Constanța și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus cu 3-0 pe terenul Concordiei Chiajna, care a jucat aproape o repriză cu doi jucători mai puțin.

Cu doi membri ai Generației de Aur într-o permanentă agitație pe băncile celor două echipe, Concordia și Viitorul au oferit o primă repriză destul de  atractivă. În ciuda faptului că a făcut 9 schimbări în primul „11″ față de ultimul joc de campionat, echipa de la malul Mării și-a respectat statutul de favorită, fiind formația care a dictat ritmul jocului. Trupa lui Hagi a avut o posesie net superioară, a pasat foarte mult în jumătatea adversă și nu s-a sfiit să atace și cu fundașii laterali, care au fost surpriși adesea dând târcoale careului formației din Ilfov.

După primele tentative ofensive ale lui Paul Iacob, mijlocaș care a evoluat foarte puțin pentru Viitorul de-a lungul anilor, constănțenii au deschis scorul în urma unei faze fixe. Căpitanul Marc l-a lăsat nemarcat pe Ghiță, iar puștiul din apărarea lui Hagi a reluat în plasă mingea venită din cornerul executat de Lyes Houri.

Viitorul putea să majoreze diferența de scor în mai multe rânduri, însă Voduț a fost imprecis la finalizare, spre iritarea lui Gică. De partea cealaltă, Concordia s-a făcut remarcată grație aproape exclusiv lui Ronaldo Deaconu. Tânărul cu nume de fotbalist a trimis puțin pe lângă dintr-o lovitură liberă, iar câteva minute mai târziu i-a oferit o centrare excelentă experimentatului Marian Cristescu, care însă a trimis pe lângă butul din stânga al lui Cojocaru.

Prepeliță, eliminat după ce a fost umplut de nervi de Houri

În finalul primei reprize, lucrurile s-a cumplicat și mai mult pentru echipa lui Dorinel. Andrei Prepeliță, poate cel mai experimentat jucător din tabăra gazdelor, a căzut în plasa tehnicului Houri, fiind eliminat. Fostul jucător de la FCSB s-a arătat deranjat de jocul francezului și a intrat în conflict cu acesta. După ce ambii au văzut cartonașul galben în minutul 41, Prepeliță l-a faultat dur pe francez și a fost eliminat, lasându-i Chiajnei o misiune aproape imposibilă pentru actul secund.

Bărboianu a semnat sentința Chiajnei

La pauză, Hagi i-a aruncat în luptă pe Mățan și Ciobanu, iar după un start liniștit de repriză secundă, un alt jucător al Chiajnei cu vechime în Liga I, Ștefan Bărboianu, a fost eliminat. Fundașul a avut o intervenție dură, cu talpa direct pe tibia lui Boboc, astfel că gazdele au rămas în 9 oameni din minutul 55.
Paradoxal, ilfovenii au fost ceva mai activi în plan ofensiv, însă ghinionul s-a ținut scai de trupa lui Dorinel Munteanu. Viitorul a făcut 2-0 după șutul lui Mățan, care a fost deviat decisiv de Leca, păcălindu-l astfel pe Greab. A urmat apoi un festival de ratări pentru Viitorul, printre protagoniști numărându-se Voduț, Ciobanu sau Natkho. În cele din urmă, Andrei Ciobanu a stabilit acorul final, în minutul 90+3, după un contraatac rapid al echipei sale.
Partida s-a termintat cu victoria meritată a Viitorului, 3-0, iar constănțenii obțin calificarea în „optimile” Cupei României. De partea cealaltă, Chiajna rămâne cu un singur obiectiv în acest sezon, unul clar- evitarea retrogradării.

CONCORDIA CHIAJNA – FC VIITORUL  0-3
Virgil Ghiță 14′, Mihai Leca 65′ – autogol, Andrei Ciobanu 90+3′

Greab – Bărboianu, Leca, Marc (cpt.), Fota (R. Deaconu 11′) – Bucșa, Prepeliță – Grădinaru, M. Cristescu (Ivanovici 69′), Nivaldo Santos – Batin (Gab. Matei 59′)
Rezerve neutilizate: Al. Costache – Al. Albu, Bawab, Măzărache
Antrenor: Dorinel Munteanu
Eliminați: Andrei Prepeliță 45+1′ (cumul de cartonașe galbene), Ștefan Bărboianu 55′ (roșu direct)

Val. Cojocaru – Lima, V. Ghiță, Luchin (Neciu 73′), Boboc – Vl. Achim (cpt.)(Andr. Ciobanu 46′), Artean, P. Iacob – Natkho, Voduț, Lyes (Mățan 46′)
Rezerve neutilizate: Buzbuchi – Casap, C-tin. Dima, Al. Pop
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Concordia (Chiajna – Ilfov); Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenți: Ciprian Florin Danșa (Satu Mare) și George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel).