Gigi Becali anunță că dă afară doi fotbaliști de la FCSB! Hotărârea e luată de patron și jucătorii nu vor mai juca titulari

Meciul de fotbal dintre SC OȚELUL GALAȚI si FCSB contând pentru CUPA ROMÂNIEI, desfășurat pe Stadionul Oțelul din Galați, marți 31 octombrie 2023. © FOTO: Sorin PANĂ/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Gigi Becali, patronul clubului FCSB, a anunțat că va mai face niște modificări la nivelul primului „11” al roș-albaștrilor, după jocul prestat în meciul cu Oțelul Galați.

Meciul dintre Oțelul Galați și FCSB s-a disputat marți seară, în cadrul etapei a doua a grupelor Cupei României și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Alex Băluță, în minutul 76, respectiv Ariel Lopez, în minutul 90.

După această partidă, Gigi Becali a anunțat că doi jucători de la FCSB nu vor mai prinde primul „11”. Patronul a evitat însă, de această dată, să mai dea nume.

„Nu aveţi lumină să vedeţi clasamentul. Nu cred că dacă luam de la City cinci jucători, nu cred de la Real Madrid şi cred că… Vorbesc doar despre primul loc şi gata. Suntem pe locul întâi şi sunt mulţumit de echipă, dar de echipa pe care o ştiu eu. Nu vă spun care sunt, dar am văzut doi jucători care nu vor mai fi titulari în echipă şi mi-am pus baza în ei, i-am şi transferat dintre ei, dar nu vă pot da nume. Iau măsuri, fac selecţie. Până nu fac echipă puternică, îi schimb. Nu intră nici în echipă dacă nu-mi place de el.

Dacă şi cu parcă se plimbau în barcă. Ştiu că sunt pe locul întâi, sunt mulţumit de echipă şi sunt jucători care nu vor mai juca”, a spus Gigi Becali, potrivit Orange Sport.

Totuși, Gigi Becali a dat de înțeles care au fost jucătorii care l-au nemulțumit: cei schimbați la pauză.

„A fost echipa care a fost la început. Aţi văzut patru jucători schimbaţi, ăia erau care încurcau mai mult. I-am dat telefon lui Meme şi i-am spus dacă poate schimba 10. Dacă puteam schimba 10, schimbam 10, dacă îmi dădea voie regulamentul. Fiecare om îl schimbam azi la pauză. Uite că nu merge! O să cumpăr alţii la anul şi gata. Până nu fac o echipă puternică, îi schimb pe bandă rulantă”, a mai spus Gigi Becali.

Nu mai puțin de patru schimbări a făcut FCSB înainte de startul reprizei secunde: au ieșit Mihai Lixandru, David Miculescu, Andrea Compagno și Damjan Djokovic, au intrat Darius Olaru, Dorin Rotariu, Alexandru Băluță, respectiv Adrian Șut.

Publicat: 01 11. 2023, 00:02