Geolgău, înainte de meciul de cupă cu Steaua: „Sunt premise ca balanța să încline în favoarea noastră”

Fostul component al „Craiovei Maxima”, Ion Georgău, a declarat, luni, că forma bună a echipei din ultima perioadă și faptul că va evolua în fața suporterilor proprii pot aduce victoria formației CS Universitatea Craiova în meciul cu Steaua din sferturile de finală ale Cupei României.

„Este un meci de Cupă, are o altă încărcătură decât un joc obișnuit de campionat. Trebuie să iei în calcul toate posibilitățile: prelungiri, penaltiuri, ceea ce în campionat nu se întâmplă. Steaua este campioana României, cu prezențe în ultimii ani în cupele europene. Au o echipă puternică, cu un lot valoros. Ținând cont de acest aspect nu poți spune că pornești favorit. Dar având în vedere forma bună pe care o arată echipa Universității și faptul că jucăm acasă, având tribunele alături, sunt premise ca balanța să încline în favoarea noastră. Iar la finalul jocului să fim noi cei care ne bucurăm”, a spus Georgău, conform site-ului oficial al grupării oltene.

În prezent șef al Departamentului de scouting, Geolgău a menționat că una dintre cele mai frumoase amintiri dintr-un meci cu Steaua este victoria din finala Cupei României din 1977. „Se întâmpla în 1977, aveam 16 ani și jumătate, eram pe banca de rezerve atunci când am învins Steaua cu 2-1 pe «Republicii». Era prima Cupă pe care o câștiga Universitatea. În sufletul meu se împleteau bucuriile copilăriei, ale tânărului jucător și ale suporterului Universității. În Cupă nu am marcat, ci în campionat, în una dintre cele mai frumoase victorii, în Ghencea, când i-am bătut cu 3-1, în 1982”, a adăugat Ion Geolgău.

Echipa CS Universitatea Craiova întâlnește la 4 decembrie, de la ora 20.30, pe Stadionul Ion Oblemenco, formația Steaua, într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale Cupei României Timișoreana.