CFR Cluj a câștigat Cupa României după ce s-a impus în finala cu Dinamo, scor 5-4, după executarea loviturilor de departajare. După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2.

Este al patrulea trofeu al Cupei României cucertit de gruparea din Gruia în istorie, după cele din 2008, 2009 și 2010.

Conduși cu 2-0 la pauză, ardelenii au revenit pe tabelă prin golurile marcate Juan Carlos Ruiz  (47) și Cristian Lopez (89), iar în momentul executării loviturilor de departajare au doveit nervi mai tari. Ardelenii au marcat toate cele cinci lovituri de la 11 metri executate, în timp ce pentru Dinamo a ratat Dorin Rotariu.