Gâlcă e cocoșat de problemele din ofensivă. „E greu, toți se pun pe două linii în fața noastră. E normal să se resimtă lipsa lui Keșeru”

Steaua a terminat la egaliate, joi, în deplasare, scor 1-1 (0-1), cu formația Petrolul Ploiești, în prima manșă a semifinalelor Cupei României – Timișoreana și e favorită să se califice în marea finală.

Gazdele au deschis scorul prin Tchite, în minutul 22, oaspeții reușind egalarea prin Chipciu, în minutul 90+4.

La final, Costel Gâlcă a discutat despre problemele din ofensivă ale echipei sale, care a fost la un minut distanță de a ajunge la al treilea meci la rând în toate competițiile fără gol marcat.

Mă bucur că am înscris, dar echipele se pun pe două linii în fața noastră. E greu, n-avem spațiu, dar sunt fericit și am crezut în acest gol. Deocamdată nu dăm gol, e normal să se resimtă lipsa lui Keșeru. Sper ca atacanții pe care îi avem să marcheze pentru că ne complicăm meciurile„, a spus la final, la Sport.ro, antrenorul campioanei.

În ceea ce privește situația jucătorilor care sunt la final de contract, tehnicianul din Ghencea a precizat: „Cu Arlauskis e greu, e greu să își prelungească, dar sper să ne mai putem folosi de el. Nu mă mai întrebați pe mine, vom vedea ce se va întâmpla din vară

Referitor la vocile care în iarnă susțineau că Steaua și-a asigurat deja titlul, Gâlcă a ținut încă o dată să precizeze faptul că sezonul este lung. Asta nu înseamnă că trupa din Ghencea nu își dorește și nu e favorită să își treacă în palmares tripla: campionat, Cupă, Cupa Ligii.

Eu nu credeam în niciun moment că titlul a fost câștigat în decembrie. Ne-au plecat trei jucători și va fi din ce în ce mai greu. Încercăm să câștigăm toate trofeele, dar deocamdată trebuie să ne concentrăm pe campionat, pe meciul important de duminică. Sper să îl câștigăm„, a mai zis Gâlcă.

Cum s-au înscris golurile

• 1-0: Vasilache a executat o lovitură liberă de la 30 de metri lateral dreapta și Tchite a înscris din cădere, de la 6 metri.
  • 1-1: Tănase a centrat din partea dreaptă, Prepeliță i-a așezat mingea lu Chipciu și acesta a egalat cu latul din marginea careului mic.

Echipele de start

Petrolul Ploiești: Pechana – Alcenat, Geraldo, Ipsa, Fanchone – Marinescu – Astafei, Vasilache (Al. Coman ’70), Satli, Teixeira (Mareș ’90+1) – Tchite (Peteleu ’69). Antrenor: Mircea Rednic.

Steaua București: Arlauskis – Râpă, Papp (Tamaș ’58), Varela, Toșca – Prepeliță, Bourceanu (Neagu ’74) – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Țucudean (Rusescu ’46). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Publicat: 05 03. 2015, 23:49
Actualizat: 06 03. 2015, 00:02