Furtună la CFR! Iuliu Mureșan, băgat în ședință de Paszkany:** „Facem revoluție în lot!” Jucătorii de 6 milioane de € care vor fi dați afară

Patronul va reduce contractele la nouă dintre jucătorii din Gruia

Arpad Paszkany a luat foc la pauza partidei cu FC Botoșani, atunci când scorul era 0-0, după o primă repriză în care CFR a arătat jalnic. De nervii finanțatorului nu au scăpat nici măcar președintele Iuliu Mureșan și directorul executiv Răzvan Zamfir. Paszkany i-a certat pe cei doi pe toată durata pauzei și i-a băgat în ședință și la finalul partidei.

Finanțatorul le-a reproșat lui Mureșan și Zamfir campania slabă de achiziții din vară, maniera în care au fost gestionate meciurile din campionat și haosul legat de banca tehnică, acolo unde s-a căutat mai bine de o săptămână un antrenor.

Jucătorii au intrat și ei în gura patronului. „La iarnă, facem revoluție în lot. Cred că vor pleca minim opt jucători. Să meargă să joace altundeva bambilici. Unii dintre ei sunt bufoni, nu au caracter, dar au salarii nesimțit de mari”, a tunat Paszkany. Fotbaliștilor vizați li s-ar putea diminua contractele începând chiar cu această lună.

Pe lista neagră sunt Mincă, Diogo, Rada, Hora, Nicoară, Kivuvu, Celestino, Martinez și Panin. Aceștia fie vor fi cedați definitiv, fie vor fi împrumutați la alte echipe. Surpriza pe lista proscrișilor e Rada, care a avut evoluții mult sub așteptări în această toamnă.

Mi-a fost rușine la pauza meciului cu Botoșani, când era egal. M-am simțit trădat, mic și amărât