Dorinel Munteanu, scandalizat după ce a fost eliminat în Dinamo – Oțelul 3-3: „Mi-a stricat toată seara!”

Dorinel Munteanu dand indicatii in meciul de fotbal dintre FC U Craiova si Otelul Galati, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Sorin Pana/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Dorinel Munteanu, antrenorul celor de la Oțelul Galați, crede că arbitrul a fost rău intenționat când a decis să îl elimine în remiza cu Dinamo, scor 3-3, din Cupă.

Tehnicianul moldovenilor și-a continuat discursul prin a spune că centralul nu avea de ce să ia o asemenea decizie.

Dorinel Munteanu, scandalizat după ce a fost eliminat în Dinamo – Oțelul 3-3

Oțelul Galați a remizat cu Dinamo București, scor 3-3, în runda a treia din grupele Cupei României. Gălățenii au condus cu 3-1 și au avut ocazia să plece victorioși de la București, însă formația din Ștefan cel Mare a reușit să restabilească egalitatea pe final de meci.

Dorinel Munteanu, antrenorul moldovenilor, a venit foarte nedumerit la interviu și a spus că nu înțelege de ce arbitrul a decis să-l elimine. Tehnicianul Oțelului susține că nu a protestat sub nicio formă și crede că decizia centralului nu e una justificată.

„Mai trebuie să muncim pentru faza de atac, dar trebuie să-mi felicit echipa pentru că ne-am calificat.

Nu au fost mulți nervi la final… La începutul meciului, acest arbitru despre care nu pot să spun decât că a fost rău intenționat, pentru că știa cu ce echipe jucăm în perioada următoare și trebuia să fiu eliminat.

Mi-am așezat sticlele pe marcinea suprafeței tehnice și mi-a spus să le iau pentru că calcă pe ele… venind pe teritoriul meu. Nu i-am spus nimic, nu l-am înjurat… arbitrul de rezervă… l-a anunțat pe central și în minutul 90 a venit și mi-a dat galben…

Acum nu pot să fac și eu legătură că e din Oradea și următorul meci al nostru e cu Sepsi? Pot să fac și eu toate combinațiile. Din minutul unu a început să mă șicaneze.

Nu pot să-mi conduc echipa într-un meci decisiv cu Sepsi. Pentru proteste. Ce proteste? Nu pot să-mi dau seama. A venit centralul și mi-a dat.

Problema jucătorilor din generația mea e că suntem provocați. Dar asta nu vreau să umbrească jocul bun al echipei. Mi-a stricat toată seara. Vom câștiga cu Sepsi.

Am făcut o schimbare în prima repriză. Ariel n-a jucat ceea ce am așteptat de la el. Mi-a fost foarte greu. Fericit că s-au calificat. Am mari speranțe în Cupa României.

Este prima dată când trec în fazele superioare. Timpul este de partea mea, dar supărarea nu are cum să-mi treacă. Astăzi chiar n-am spus absolut nimic și am fost penalizat cu două cartonașe galbene.

Am mai câștigat meciuri fără să fiu pe bancă, dar suferința este mult mai mare. A fost o săptămână încărcată. Mă așteptam la o evoluție bună. Trebuie să adunăm cât mai multe puncte ca să fim aproape de play-off”, a declarat Dorinel Munteanu.

Publicat: 07 12. 2023, 23:29
Actualizat: 08 12. 2023, 01:20