Dorinel Munteanu, antrenorul calificat în semifinalele Cupei României, jubilează după Universitatea Craiova – Oțelul 0-1: „Nu le-am dat nicio șansă!”

Oțelul Galați a învins-o pe Universitatea Craiova și a eliminat-o, scor 1-0, din sferturile Cupei României.

După meci, antrenorul formației moldovene a spus că victoria echipei sale e pe deplin meritată.

Oțelul a eliminat-o pe Universitatea Craiova din sferturile Cupei României în urma unui gol înscris de Joao Lameira. După meciul de pe „Ion Oblemenco”, Dorinel Munteanu, tehnicianul formației gălățene, a ținut să își laude jucătorii.

Antrenorul Oțelului a spus că victoria echipei sale e pe deplin meritată și a transmis că băieții săi nu i-au dat nicio șansă grupării din Bănie.

„Diferența s-a făcut pe teren. Jucătorii noștri au înțeles foarte bine ce au de făcut. Am întâlnit o echipă bună, cu jucători valoroși. Nu este ușor să joci cu o echipă care îi are pe Ivan, pe Mitriță, Baiaram.

Nu le-am dat nicio șansă. Cred că victoria este meritată, chiar dacă am jucat 120 de minute. Am avut ocazii, ei au avut foarte puține. Ne-am calificat pe merit.

Cupa României este competiția surprizelor. N-aș vrea să fim noi surprinși. Acum ne gândim la jocul cu Dinamo. Preocuparea mea este să-și revină băieții, să facem recuperare.

Nu vreau să mai vorbesc despre perioada de pregătire, noi ne-am văzut de treaba noastră, chiar dacă au fost unele critici. Am făcut o greșeală când le-am răspuns unor colegi sau prieteni care m-au criticat. Mă bucur că jucătorii mei au înțeles ce trebuie să facă și au făcut-o bine”, a declarat Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului.

Cele două formații

Universitatea Craiova: Lazar – Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong – Al. Crețu, Mateiu, Anzor – Baiaram, Ivan, Mitriță
Rezerve: L. Popescu, R. Silva, Căpățînă, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Oțelul Galați: Pap – Zhelev, Ghiocel, Cisse, Da Silva – Cisotti, Zivulic, Teles – Malle, Rusevic, Tănasă
Rezerve: Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliței, Al. Pop, Andrei Rus, Bodișteanu
Antrenor: Dorinel Munteanu

Publicat: 04 04. 2024, 23:55
Actualizat: 04 04. 2024, 23:58