Dorele, probleme, mă?!** Mijlocașul oltean este victima războiului dintre conducătorii lui Dinamo

Adus în „Groapă” la începutul lui august de Cristi Borcea, Dorel Stoica s-a impus rapid ca titular incontestabil în echipa lui Ciobotariu. Din momentul debutului, în repriza a doua a meciului cu Pandurii, din etapa a 4-a (2-0), mijlocașul a fost folosit aproape non-stop de tehnicianul dinamovist. Ultima lună l-a găsit însă pe acesta mai mult pe banca de rezerve, iar ProSport a identificat două motive pentru care s-a întâmplat acest lucru.

Primul ar fi relațiile din ce în ce mai reci dintre actuala conducere din „Groapă”, cuplul Nicolae Badea – Dragoș Săvulescu și Cristi Borcea. Cum ultimul a fost cel care a luat de unul singur decizia de a-l aduce pe Stoica la Dinamo, acum acesta plătește și pentru că e considerat omul lui Borcea.

Intră azi în Cupă?

Cum jocul său a scăzut de la meci la meci, culminând cu cel de la partida cu Rapid, tehnicianul dinamovist n-a mai apelat aproape deloc la el. Astfel, în ultimele patru etape, la care se adaugă și meciul din Cupa României cu Luceafărul Oradea, Dorel Stoica n-a mai prins decât 8 minute pe teren pentru Dinamo, pe finalul meciului cu Ceahlăul Piatra-Neamț. E de așteptat totuși ca astăzi să-l vedem titular în Cupă, având în vedere că Ciobi va menaja mai mulți titulari.

6 meciuri are Dorel Stoi­ca la Dinamo în Liga I, patru ca titular, cu un gol marcat

Publicat: 26 10. 2011, 09:30
Actualizat: 26 10. 2011, 09:31