Dinamo se califică în sferturile Cupei fără emoții!

Cu mai multe rezerve în primul „11“, trupa lui Mircea Rednic s-a întrebuințat serios s-o elimine pe FC Botoșani.

Practicând un joc zgârcit și luându-i peste picior pe băieții lui Leo Grozavu, „câinilor“ le-a trecut de mai multe ori glonțul pe lângă ureche, mai ales în prima repriză a meciului de la Focșani. Dolha, Homei și tânărul Grigore au avut mari probleme în a-i bloca pe necunoscuții Vasvari, Stefoi și Boroștean, care puteau să înscrie de cel puțin trei ori până la pauză! A fost însă 0-0 după primele 45 de minute, Adrian Cristea și Torje intrând la cabine cu echipamentele imaculate și fără ca vreun strop de transpirație să le deranjeze freza.

„Puriul“ și-a scurtcircuitat însă elevii, iar aceștia au revenit pe teren hotărâți să închidă repede conturile. Andrei Cristea a arătat în minutele 50 și 83 că merită să fie titular în următoarele meciuri și i-a liniștit pe cei 200 de fani care la pauză s-au „încins“ puțin cu jandarmii.

Golul lui Dănciulescu, reușita lui Simao pe final și cartonașul roșu primit de Pleniceanu au reprezentat momentele-cheie ale unui meci câștigat de Dinamo doar din experiență. Rămâne ideea că operațiunea „Botoșani“ a fost îndeplinită de alb-roșii în stilul lor caracteristic: cu o victorie lipsită de spectacol.

"În prima repriză nu mi-a plăcut atitudinea unora și de aceea i-am certat la pauză. A fost un antrenament reușit înaintea meciului cu Unirea" – Mircea Rednic, antrenor Dinamo

Publicat: 13 11. 2008, 08:06
Actualizat: 13 11. 2008, 08:37