Cu emoții spre „sferturi”. Astra a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Chindia Târgoviște

Formația Astra Giurgiu a învins, joi, cu scorul de 2-0, după prelungiri, divizionara secundă Chindia Târgoviște și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Astra s-a impus grație golurilor marcate de Silviu Balaure, în minutul 111, și Bogdan Chipirliu, în minutul 115.

• Chindia Târgoviște: Meilă – Martac, Acasandrei, Ciobotariu, Dumitrașcu – Șerban (Nisipeanu 80′), Honciu, Pencea (Matei 105′), Neguț – Bâtfoi, Neicuțescu. Antrenor: Nicolae Croitoru.
  • Astra: Iliev – Butean, Polczak, Erico da Silva, Radunovic – Moise, Seto, Biceanu (Abang 57′) – Ioniță II (Balaure 94′), Le Tallec (Chipirliu 82′), Nyuiadzi (V. Gheorghe 46′). Antrenor: Edward Iordănescu.

Meciul s-a jucat la Giurgiu, însă divizionara secundă a fost considerată echipa gazdă.

Astra este a șaptea echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după CSM Poli Iași, CS Universitatea Craiova, FC Botoșani, Gaz Metan Mediaș, Dinamo București și AFC Hermannstadt.

Ultimul meci din optimi este programat între ACS Poli Timișoara și FCSB, joi, de la 21:30.

Publicat: 30 11. 2017, 21:09
Actualizat: 30 11. 2017, 21:10