CS Universitea Craiova a învins FC Viitorul, scor 2-1, și s-a calificat în sferturile Cupei României

Formația CS Universitatea Craiova s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României – Timișoreana, după ce a dispus în optimi de FC Viitorul cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri.

Golurile partidei au fost marcate de Băluță ’54 și Mateiu ‘112, respectiv Țîru ’90+2.

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Achim, Acka (Avrămia ’46), Frăsinescu, Vătăjelu – Bancu, Brandan – Mateiu, Băluță (Cârstea ’73), Ferfelea (Bawab ’70) – Curelea. Antrenor: Emil Săndoi.

FC Viitorul: Balauru – Puțanu, Pană (Hodorogea ’64), Țîru, Marin – Mărkuș (Cioablă ’72), Daminuță – Nikolov, Șeroni, Neacșa – Cârstocea (Vînă ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonașe galbene: Brandan ’71, Bancu ’84, Curelea ‘115 / Pană ’23, Puțanu ’32, ’80, Vînă ’69, Șeroni ’76, ’96, Nikolov ’93.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Florin Miron, ajutat la cele două linii de Alexandru Vodă și Ioan Ciocănea, în timp ce Sergiu Popa a fost rezervă.

Observatorii partidei au fost Constantin Ștefan și Adrian Lucaci.

În sferturile de finală ale Cupei României – Timișoreana s-au mai calificat echipele CS Mioveni (Liga a II-a), Steaua București și ASA Târgu Mureș.