Cioinac s-a răzbunat pe Dinamo: a marcat împotriva echipei pentru care a jucat doar 37 de minute

Ionuț Cioinac s-a răzbunat pe Dinamo. Mijlocașul în vârstă de 23 de ani a marcat în minutul 51 pentru Fortuna Poiana Câmpina în meciul pe care prahovenii îl susțin contra lui Dinamo, în 16-imile Cupei României.

Cioinac s-a despărțit în vară de gruparea din Ștefan cel Mare după ce a evoluat într-un singur meci pentru „câini”. Cioinac a jucat pentru Dinamo în meciul cu Viitorul din etapa a 20-a a campionatului trecut, iar în cele 37 minute jucate a reușit un autogol și a provocat un penalty. După ce fotbalistul adus de la Târgu Mureș a greșit la cele două goluri încasate de „câini”, fanii prezenți pe stadion și-au îndreptat atenția spre loja în care se afla Constantin Anghelache. Președintele executiv a încasat înjurăturile fanilor care ieșeau din stadion, acesta fiind considerat vinovat pentru aducerea lui Cioinac.

Mijlocașul central a fost propus de departamentul de scouting al clubului, mai precis de Iulian Oprea. Din acest motiv, după meciul cu Viitorul, Anghelache a fost extrem de nervos din cauză că toate oalele s-au spart în capul lui și a atras atenția scouterilor, chiar la fața locului, că transferul nu a fost unul „sănătos” pentru Dinamo. De aici, între președinte și departamentul de scouting, relațiile și așa reci, s-au deteriorat și mai tare.

„De bună voie și nesilit de nimeni, am luat decizia de a merge mai departe. E ca și cum te-ai trezi dintr-un somn adânc și îți dai seama că trebuie neapărat să sari din pat și să trăiești mai departe. M-am frământat mult, e drept. Nu e ușor să iei o decizie majoră, care schimbă cursul vieții tale. Mă bucur că am făcut parte din acest grup minunat. Succes în continuare!”, a scris Ionuț Cioinac, pe contul său de Facebook la despărțirea de Dinamo.

Cioinac a fost schimbat în minutul 70 al partidei cu Dinamo, moment în care „câinii” conduceau cu 2-1 după golurile lui Rotariu. În minutul 71, Munteanu a restabilit egalitatea.

Publicat: 24 09. 2014, 22:13
Actualizat: 24 09. 2014, 22:20