Cea mai ciudată fază din cariera lui Rusescu. FOTO | Cum a „reușit” să lase FCSB-ul fără un gol ca și marcat

Raul Rusescu (30 de ani) a fost, joi seară, protagonistul unei faze bizare, în minutul 71 al meciului dintre Unirea Alba Iulia și FCSB. Debusolat, „Ruse” a reușit contraperformanța de a respinge de pe linie o minge care, cel mai probabil, ar fi intrat în poartă.

După o primă repriză în care au avut șansa de a da lovitura pe final, gazdele au făcut pasul în spate, au aglomerat zona careului, iar o fază creată de Florin Tănase, în stânga, ar fi trebuit să se transforme, în mod normal, în golul de 1-0. După o centrare a căpitanului de drept al roș-albaștrilor, mingea a căpătat un efect ciudat ca urmare a respingerii portarului Sporea, dar norocul FCSB-ului s-a oprit aici.

Sprintând spre mingea care părea că va intra în poartă, Rusescu a fost împins ușor de Ioan Grozav, fratele lui Gicu Grozav și unul dintre cei doi fundași centrali ai gazdelor, iar acțiunea a fost una eficientă. Ajuns într-o poziție ciudată, Raul a ținut morțiș să împingă mingea în poartă, dar, incomodat, nu a făcut decât să o respingă.

Publicat: 27 09. 2018, 23:05
Actualizat: 27 09. 2018, 23:06