Ce nebunie de gol!** Oțelul s-a calificat grație unei super reușite a lui Antal!

Oțelul s-a calificat aseară în sferturile de finală ale Cupei, după o nouă victorie în fața celor de la Târgu Mureș: 2-1, la fel ca și în Liga I. Antal a marcat golul decisiv cu o super-foarfecă!

Revenit de la echipa secundă, acolo unde fusese exilat pentru a doua oară de club, mijlocașul Liviu Antal a reușit aseară să-și ducă echipa în sferturile de finală ale Cupei. Blondul lui Dorinel Munteanu a înghețat pe banca de rezerve până în minutul 68, când a intrat în locul lui Iorga. Nu s-a remarcat până pe final, dar parcă aștepta golul egalizator al lui Subotic. Fără reușita bosniacului de la FCM Tg. Mureș, duelul dintre Dorinel și Selymeș s-ar fi încheiat banal: 1-0, gol Paraschiv! S-a făcut 1-1 prin golul lui Subotic, iar în minutul 85, Neagu a scăpat printre fundașii adverși, a fost faultat în careu și s-a dictat lovitură de la 11 metri. Antal ia balonul și-l așază la punctul cu var. „N-o dă, mergem în prelungiri!”, au cobit unii pe la tribuna zero, dar o spuneau pentru a fi contraziși de soartă.

„Vrem și Cupa. Pe asta nu o avem!”

Antal a executat în bară și lumea de pe stadion a împietrit. Doar pentru câteva secunde, întrucât faza a continuat. Centrare de pe dreapta a lui Pena și același Antal, din centrul careului, a scurtcircuitat orice amintire despre fotbal. Nici Dorinel, nici Selymes nu-și aduc aminte să mai fi văzut un așa gol: foarfecă și 2-1, adică permisul pentru sferturile de finală. Ultimele secunde au fost încinse, centralul Robert Dumitru eliminându-i pe Neagu și Celsinho după o îmbrânceală generală. „Vrem și Cupa. Pe asta n-o avem!”, a declarat Antal după meci.

Dorinel m-a cam bătut în ultima vreme pe unde m-a prins, dar o să-i vină și lui rândul. Acum, obiectivul nostru e salvarea de la retrogradare
Tibor Selymes, antrenor Târgu Mureș

Nu m-am uitat la ratarea lui Antal, nu obișnuiesc să văd penalty-urile, dar golul lui a fost de generic