ASA, de neoprit. 4-0 cu Ceahlăul în Cupă

• Formația lui Cristi Pustai, ASA Târgu Mureș, a învins Ceahlăul, scor 4-0, și s-a calificat fără probleme în sferturile Cupei României, după golurile înscrise de Gorobsov, Henrique, Hora și Bumba
  • Șase jucători prezenți și la victoria cu Steaua din campionat au jucat în partida cu Ceahlăul
  • ASA Târgu Mureș are 7 victorii și un egal în cele 8 partide jucate pe teren propriu

La 3 zile după scandalosul meci cu Steaua, ASA Târgu Mureș a întâlnit celălalt „coșmar” al campioanei din Liga I: Ceahlăul. Pustai a schimbat cinci jucători față de partida de duminică, dar i-a păstrat pe „greii” Stăncioiu, Sepsi, Marius Constantin, Mureșan, Zicu și Hora. Astfel că mureșenii au format echipa mult mai ofensivă în prima parte a jocului de la Mureș. Hora a lovit bara, în timp ce Gabi Mureșan a căutat de mai multe ori ținta, dar fără reușită. De cealaltă parte, Stăncioiu nu s-a prea întrebuințat la tentativele Ceahlăului de a pune în pericol poarta, în special prin Onciu. Repriza s-a încheiat perfect pentru ASA. Gorobsov s-a trezit singur la 16 metri de poartă și a avut timp să-și potrivească mingea pentru o „bombă” exact în vinclu (45+1).

După reluare jocul n-a mai prea avut istoric. Nemțenii și-au luat definitiv gândul de la Cupa României, după ce fostul atacant al Oțelului, brazilianul Henrique a marcat în urma unui corner (47). Ce a urmat a fost „desertul” pentru spectatorii din tribună. Doar ASA a mai existat pe teren, iar Hora a marcat din colțul careului mare pentru liniștea lui Pustai (52). A fost momentul în care antrenorul a și bifat victoria și și-a permis să-i odihnească pe Sepsi, Zicu și Hora. Chiar și cu rezervele, ASA a reușit să mai înscrie. Un contraatac i-a prins pe apărătorii Ceahlăului dezorganizați, iar Bumba l-a executat pe Jovic, cu un șut sub bară din interiorul careului (77). Finalul a găsit Ceahlăul descumpănită și ASA cu motoarele puse pe minim, iar Stăncioiu le-a interzis nemțenilor golul de onoare, după ce l-a blocat pe Andrei Pavel (90+2). ASA se califică în stil de mare echipă în sferturile Cupei României, în timp ce Ceahlăul „scapă” de meciurile din comeptiția knock-out până în sezonul viitor.

Publicat: 29 10. 2014, 18:22
Actualizat: 29 10. 2014, 18:23