Alexandru Mateiu, atac la adresa lui Mircea Rednic după UTA Arad – Universitaea Craiova 0-1. „I-am demonstrat!” Cum a reacționat „Puriul”

Mircea Rednic la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, joi 26 octombrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Alexandru Mateiu, fotbalistul care a înscris golul victoriei celor de la Universitatea Craiova din meciul cu UTA Arad din Cupa României Betano, l-a atacat pe Mircea Rednic la finalul partidei.

Alexandru Mateiu, atac la adresa lui Mircea Rednic după UTA Arad – Universitaea Craiova 0-1. Cum a reacționat „Puriul”

Deranjat de declarația dură făcută de Mircea Rednic la adresa Universității Craiova înaintea meciului din grupele Cupei României Betano, Alexandru Mateiu i-a răspuns „Puriului” după victoria formației din Bănie.

Ei au avut un singur corner și o singură ocazie. 80 de minute nici nu au contat, au avut o posesie ca la antrenament. Craiovița, cum a spus domnul Rednic, o echipă mică a cartierului din Craiova, i-a demonstrat că n-are ce să facă cu UTA. E o jignire, i-am arătat de ce e în stare Craiovița, echipa dânsului nu a avut nicio șansă”, a declarat Alex Mateiu.

După ce a auzit ce a declarat Alexandru Mateiu la finalul meciului din grupele Cupei României Betano, Mircea Rednic a reacționat. Antrenorul formației UTA Arad a continuat să susțină faptul că „Craiova adevărată e a lui Mititelu”, iar Universitatea Craiova este doar o echipă recent înființată.

Mi-a dedicat? Mi-e drag. N-are nicio treabă, Craiova adevărată e a lui Mititelu, ei s-au înființat acum câțiva ani. Au un om care susține financiar echipa, dar n-au nicio legătură”, a fost răspunsul lui Mircea Rednic.

Ce a spus Mircea Rednic după UTA Arad – Universitatea Craiova

Mircea Rednic a vorbit și despre meciul jucat de UTA Arad cu Universitatea Craiova, iar acesta a tras semnalul de alarmă pentru jucătorii care au primit șansa să arate ce pot în partida din Cupa României Betano.

O înfrângere… Un gol din corner, iar din fază fixă, vorbim, discutăm, decidem cine trebuie să marcheze și cine să acopere zona și tot suntem surprinși.

A fost o oportunitate pentru unii jucători să demonstreze că merită să fie în lotul acestei echipe. Unii au făcut-o, unii, nu. Le-am dat posibilitatea să ne domine, să aibă ocazii. Noi nu am contat. În prima repriză, chiar nu am contat. A doua repriză a fost mai bună”, a declarat Mircea Rednic.

Echipele de start de la UTA Arad – Universitatea Craiova 0-1

• UTA Arad: Kucher – Rodrigues, Benga, Markov, Abeid – Carp, Marku – Stahl, Pop, Omondi – Cooper
  • Universitatea Craiova: Lazar – Vlădoiu, Bancu, Screciu, Da Silva – Mateiu, Crețu, Căpățînă, Ivan – Ișfan, Trică
Publicat: 01 11. 2023, 21:18
Actualizat: 01 11. 2023, 21:20