Puștiul lui Gică Hagi a marcat cu Rapid în Cupa României Betano și a prins curaj: „Ne dorim ambele trofee!”

Stefan Calin Panoiu si Adrian Mazilu in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Farul Constanta, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, miercuri 9 noiembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gică Hagi a mizat în meciul cu Rapid, din Cupa României Betano, pe Adrian Mazilu (17 ani), care a reușit să marcheze un gol superb.

Farul a demonstrat de ce este liderul Superligii, după ce s-a impus cu 2-0 în fața Rapidului, în Cupă. Printre fotbaliștii constănțeni aruncați în luptă de Gică Hagi s-a numărat și Adrian Mazilu, în vârstă de numai 17 ani, care a marcat golul de 2-0.

Puștiul din tabăra dobrogenilor a declarat, la finalul meciului, că el și colegii săi se gândesc atât la câștigarea campionatului, cât și a Cupei României.

Puștiul lui Gică Hagi a marcat în Giulești în Cupa României Betano și a prins curaj: „Ne dorim ambele trofee!”

Adrian Mazilu a pus bomboana pe coliva Rapidului în al șaptelea minut al prelungirilor, când a finalizat superb, cu un șut la colțul lung, și a închis tabela de marcaj la 2-0.

„Este un gol excepțional pentru mine, îi mulțumesc domnului Hagi că a avut încredere în mine. Sunt foarte fericit că la debut am reușit să marchez. Ne-a felicitat pentru că am avut un meci bun și a fost bucuros. Evident, ne dorim ambele trofee, dar este mult de muncă până acum”, a declarat Adrian Mazilu.

Puștiul de 17 ani a fost felicitat în direct și de coechipierul său Carlo Casap, care a catalogat victoria cu Rapid drept „un rezultat mare”.

„Prima repriză a fost foarte bună, am și marcat, în a doua am încercat să ținem de minge și să conservăm rezultatul, dar se pare că am mai marcat o dată și sunt fericit pentru Mazilu. Nu am avut emoții (n.r. la penalty), mi-am pus mingea, m-am concentrat să dau în partea dreaptă și am făcut-o cu brio.

Ne-am încurcat puțin cu Alexandria, dar suntem foarte fericiți că am reușit un rezultat mare. Margem mai departe în această competiție pentru că este un trofeu și trebuie să câștigăm. Sincer nu fiu, ne-a dat peste cap acest nou format. Sper să acumulăm cât mai multe puncte și să mergem cât mai departe.

Și-au revenit în campionat (n.r. Chindia Târgoviște), mergem la victorie pentru că suntem echipa de pe primul loc. Este mai ușor să ajungi în vârf, dar este mai greu să te rămâi acolo. În primul rând este dificil să vorbim despre titlu, dar este o atmosferă care ne place”, a spus Carlo Casap.

Publicat: 09 11. 2022, 23:42