Acum chiar nu îl mai scoate Gigi Becali din primul „11”! Alex Băluță, gol spectaculos înscris în Oțelul – FCSB | VIDEO

Alexandru Băluță, extrema dreapta în vârstă de 30 de ani de la FCSB, a reușit un gol spectaculos în partida cu Oțelul Galați din Cupa României.

Meciul dintre Oțelul Galați și FCSB s-a disputat marți seară, în cadrul etapei a doua a grupelor Cupei României și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Alex Băluță, în minutul 76, respectiv Ariel Lopez, în minutul 90.

În minutul 76 al acestei întâlniri, Ovidiu Popescu a pasat din prima la mijlocul terenului pentru Alex Băluță, acesta a înaintat și a șutat printre doi adversari la colțul lung direct în poarta gălățenilor.

• Vezi AICI VIDEO cu golul marcat de către Alex Băluță în Oțelul Galați – FCSB!

Este a doua reușită a lui Alex Băluță în acest sezon, după ce a marcat în remiza cu Petrolul Ploiești, scor 2-2, în urmă cu câteva zile, în cadrul etapei cu numărul 14 din Superliga.

Cotat la 700 de mii de euro de către Transfermarkt, Alex Băluță a jucat zece meciuri pentru FCSB în acest sezon din Superliga și unul în Cupa României.

În stagiunea precedentă, Alex Băluță a jucat 22 de meciuri în prima ligă din Ungaria, reușind să înscrie două goluri pentru Akademia Pușkaș. În cele trei sezoane petrecute la gruparea maghiară, românul a marcat în total 13 goluri în campionat.

Echipele de start în Oțelul Galați – FCSB:

OȚELUL GALAȚI: Dur-Bozoancă – Zhelev, Lovric, A. Lopez, A. Silva- Cisotti, Zivulic, Maciel – Bodișteanu, A. Pop, Adăscăliței
REZERVE: R. Stoian – Jardan, Cîrjan, Teles, Latouchent, Fatai, Ghiocel, Tănasă, Rus
ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Haruț, Cr. Ganea – Lixandru, Ov. Popescu, Djokovic – Miculescu, Compagno, Oct. Popescu
REZERVE: Udrea – Panțîru, A. Șut, Toma, Al. Băluță, Olaru, Pantea, D. Rotariu, Radaslavescu
ANTRENOR: Elias Charalambous

În cadrul acestei întâlniri, Alex Băluță a fost introdus la pauză, în locul lui Andrea Compagno. Nu mai puțin de patru schimbări a făcut FCSB înainte de startul reprizei secunde: au ieșit Mihai Lixandru, David Miculescu, Andrea Compagno și Damjan Djokovic, au intrat Darius Olaru, Dorin Rotariu, Alexandru Băluță, respectiv Adrian Șut.

Publicat: 31 10. 2023, 22:48
Actualizat: 01 11. 2023, 00:00