A bătut vântul pe stadionul din Ghencea! Câți suporteri au fost prezenți la CSA Steaua – U Cluj, în grupele Cupei României

Suporteri in meciul de fotbal dintre CSA STEAUA si UNIVERSITATEA CLUJ contand pentru CUPA ROMANIEI BETANO, desfasurat pe Stadionul Steaua din Bucuresti, Joi 28 septembrie 2023. © FOTO: Mihai-Antonio VASILE/SPORT PICTURES

CSA Steaua a pierdut primul meci din grupele Cupei României, 1-3, cu U Cluj, pe stadionul din Ghencea.

CSA Steaua a primit vizita lui U Cluj, în primul meci din grupele Cupei României. „Militarii” nu au avut nicio șansă în fața elevilor lui Ioan Ovidiu Sabău, iar la pauză era 2-0 pentru ardeleni, după ce Dan Nistor (35 ani) și Alexandru Chipciu (34 ani) au colaborat perfect la primul gol, ca peste 8 minute Filip Ilie (21 ani) să fie servit perfect de același Nistor.

În repriza a doua, jocul a fost controlat tot de U Cluj, iar oaspeții au mai punctat o dată, tot prin Filip Ilie. CSA Steaua a redus din diferență în minutul 65, după ce Alexandru Boiciuc (26 ani) l-a învins pe Plamen Iliev (31 ani) cu o „torpilă” de la 25 de metri.

În ciuda faptului că cei care conduc clubul au anunțat că pun mare preț pe Cupa României, la meciul din Ghencea au asistat doar 1.743 de suporteri ai grupării roș-albastre.

• În următoarea partidă, U Cluj o va înfrunta pe FCSB, clubul care se luptă cu CSA Steaua în instanță pentru continuitatea legendarului club roș-albastru, luni, 2 octombrie, de la 21:00, Live Video Online pe ProSport. În timp ce jucătorii lui Daniel Oprița se vor deplasa pe terenul Gloriei Buzău, în următorul meci din Liga 2, pe 1 octombrie.

Echipele de start de la CSA Steaua – U Cluj:

CSA STEAUA (5-3-2): I. Pop – D. Maftei, Vîrtej, Walace, Beța, Ad. Ilie (cpt.) – Sierra, Mancuso, D. Matei – Chipirliu, Chunchukov
Rezerve: H. Iancu – Bărbulescu, Enceanu, Boiciuc, Raicu, Dobrescu, Buziuc, Topuzov, C. Avram
Antrenor: Daniel Oprița

U CLUJ (4-4-2): Iliev – Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Doukoure, Chipciu (cpt.) – F. Ilie, Popadiuc
Rezerve: Gorcea – Oancea, Pițian, Miron, V. Gheorghe, Hofman, Fossati, D. Popa, Silaghi
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Stadion: „Steaua” (București)
Arbitru: Vlad Baban; A1: Mihăiță Necula; A2: Ioan Alexandru Corb