Situație incredibilă în Turcia! Un comentator a fost schimbat la pauză după ce i-a pronunțat numele lui Hakan Șukur la Campionatul Mondial din Qatar

Hakim Ziyech of Morocco and Mark-Anthony Kaye of Canada. Canada v Morocco, FIFA World Cup 2022, Group F, Football, Al Thumama Stadium, Doha, Qatar - 01 Dec 2022,Image: 741585408, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no

Turcia își cenzurează comentatorii de sport. Unul dintre ei a fost schimbat la pauza meciului dintre Canada și Maroc.

Partida dintre Canada și Maroc s-a disputat joi, în cadrul etapei a treia din Grupa F de la Campionatul Mondial din Qatar și s-a încheiat cu victoria marocanilor, scor 2-1.

Din Grupa F s-au calificat în optimile de finală Maroc, de pe prima poziție, și Croația, de pe locul secund.

În timpul primei reprize a meciului dintre Canada și Maroc, comentatorul Alper Bakırcıgil a pronunțat numele lui Hakan Șukur, refugiat în Statele Unite ale Americii și considerat dușman de către regimul dictatorului Recep Tayyip Erdoğan.

După golul marcat de către Ziyech, în minutul 4, comentatorul televiziunii naționale TRT a spus că Hakan Șukur a rămas în istorie ca fiind jucătorul care a marcat cel mai rapid gol la Campionatul Mondial, în 10.8 secunde, în anul 2002.

Această remarcă i-a pus probleme comentatorului Alper Bakırcıgil. Acesta a fost scos de pe post la pauza meciului și înlocuit cu un alt comentator. Chiar și rezumatul partidei a avut o altă voce pentru fazele importante din prima repriză.

Hakan Șukur, considerat dușman în Turcia

Fostul fotbalist a intrat în politică în anul 2011, chiar în partidul lui Erdogan, însă a demisionat după doi ani, protestând astfel împotriva principiilor președintelui.

Ulterior, în anul 2016, Hakan Șukur a fugit în Statele Unite ale Americii, după ce a fost acuzat că l-a jignit pe dictator pe Twitter. A scăpat astfel de închisoare, însă nu și tatăl său, care a stat închis aproape un an.

Hakan Șukur a jucat la Sakaryaspor Bursaspor, Galatasaray, Torino, Inter Milano, Parma și Blackburn Rovers, dar și în naționala Turciei. Are în palmares Cupa UEFA (echivalentul Europa League de astăzi), cu Galatasaray, în anul 2000.

Publicat: 02 12. 2022, 17:01