Veteranul Robert Lewandowski șochează: vrea să joace și la Cupa Mondială din 2026, când va avea 38 de ani! „Fizic, nu mă tem”

Poland's Robert Lewandowski, center, and Saudi Arabia's Ali Al-Bulaihi compete for the ball during the World Cup group C soccer match between Poland and Saudi Arabia, at the Education City Stadium in Al Rayyan , Qatar, Saturday, Nov. 26, 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)

Robert Lewandowski (34 de ani) susține că sunt șanse să evolueze și la Cupa Mondială din 2026, când va avea 38 de ani.

Echipa națională a Poloniei s-a oprit în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, unde a fost învinsă de Franța cu 3-1. Robert Lewandowski a marcat golul de onoare al învinșilor din lovitura de la 11 metri pe care arbitrul a repetat-o, atacantul ratând la prima încercare.

Fotbalistul de la FC Barcelona ia în calcul să joace la Cupa Mondială și în 2026, cu toate că atunci el va avea 38 de ani.

Robert Lewandowski se simte foarte bine pe teren, în ciuda faptului că în această vară a împlinit 34 de ani. Vârful de atac vrea să joace și la turneul final de peste patru ani, care va fi găzduit de Canada, Mexic și Statele Unite ale Americii.

Dacă din punct de vedere fizic spune că este în parametri, vârful de atac recunoaște că doar lipsa motivației l-ar putea face să lipsească de pe teren la Cupa Mondială din 2026.

„În prima repriză, am jucat foarte, foarte bine, am avut multe ocazii de a înscrie. Dacă am fi reușit să le materializăm s-ar fi schimbat totul, dar golul pe care l-am primit în ultimele minute ne-a afectat.

Am dat tot ce am avut mai bun în acest meci. Am suferit în repriza a doua, am încercat, dar Franța are o echipă de mare valoare. Am încercat să facem tot ce a ținut de noi, dar am pierdut. Am dat un gol și am primit trei, când joci împotriva campioanei mondiale e normal să fie greu.

Fizic, nu mă tem (n.r. că nu ar putea juca și la Cupa Mondială din 2026), dar sunt mulți alți factori care pot interveni. Dorința, bucuria, sunt multe aspecte care trebuie luate în calcul”, a declarat Robert Lewandowski, potrivit Mundo Deportivo.

Publicat: 04 12. 2022, 23:45